ابوترابی مطرح کرد: ضرورت احیای رودخانه مرکزی شهر یزد

ابوترابی مطرح کرد: ضرورت احیای رودخانه مرکزی شهر یزد


رئیس کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای اسلامی شهر یزد با اشاره به ساخت‌وسازهایی که در مسیر رودخانه مرکزی یزد صورت گرفته، خواستار اقدامات لازم برای احیای آن شد.
محسن ابوترابی با اشاره به اینکه یزد آخر هفته بارانی را بر اساس پیش‌بینی‌های هواشناسی در پیش رو دارد اظهار کرد: گزارش‌های ارائه شده در ارتباط با نقشه‌های هواشناسی نشان دهنده احتمال وقوع سیل در نقاط مختلف استان یزد است.
وی تصریح کرد: یکی از نقاطی که احتمال سیل برای آن دیده شده، شهرستان و شهر یزد است و بر اساس همین پیش‌بینی‌ها هم اقدامات متعددی هم از سوی شهرداری یزد برای مقابله با سیلاب‌های احتمالی انجام شده است.
رئیس کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای اسلامی شهر یزد گفت: یکی از اقدامات بسیار مهمی که توسط شهرداری یزد صورت گرفته تقویت سیلبندها و نخاله‌برداری است که هم ظرفیت آنها را افزایش داده و هم زمینه‌ای را به وجود آورده که امکان تخریب و خسارت آن کمتر شود.
ابوترابی گفت: یکی از نکات بسیار مهمی که در ارتباط با سیلاب‌ها و روان‌آب‌های یزد  باید به آن توجه شود، رودخانه مرکزی یزد است که در گذشته نقش انتقال آب همین سیل‌ها را برعهده داشته است.
وی ادامه داد: متاسفانه رودخانه یزد در طول چندین سال قبل با تعرضاتی روبرو شده و در بخش‌های مختلف الان اثری از آن باقی نمانده و دیگر نمی‌تواند نقش انتقال آب را برعهده بگیرد.
رئیس کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای اسلامی شهر یزد در طول سال‌های گذشته بخش‌هایی از رودخانه توسط شهرداری احیا شده ولی متاسفانه به دلیل قطع شدن مسیل، امکان انتقال سیل وجود ندارد و صرفا در برخی نقاط این رودخانه نقش منبعی برای جمع شدن آب را برعهده دارد.
ابوترابی با تاکید بر ضرورت احیای رودخانه مرکزی یزد تصریح کرد: ظرفیت سیل‌بند قطعا تا حجم مشخصی محدود است و در صورت بارش باران بیتشر از حد آن، سیل به سمت شهر جریان می‌یابد به همین دلیل لازم است که مسیری برای انتقال این آب به خارج از شهر و فراهم شدن زمینه جذب آن به سفره‌های زیرزمینی فراهم شود.