اثری از رودخانه در یزد نیست/ واگذاری مسیر رودخانه به دستگاه‌های دولتی و دانشگاه‌ها

اثری از رودخانه در یزد نیست/ واگذاری مسیر رودخانه به دستگاه‌های دولتی و دانشگاه‌ها


نماینده مردم یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در بسیاری از نقاط شهر اثری از مسیل(رودخانه) باقی نمانده،‌ از ‌ واگذاری مسیر رودخانه یزد به دستگاه‌های دولتی و دانشگاه‌ها خبر داد.

 

 

محمدصالح جوکار در نشست ستاد مدیریت بحران استان یزد که با حضور وزیر کشور برگزار شد اظهار داشت: از وزیر کشور کلایه داریم که چرا در زمان وقوع بحران و در روزهای نخست این رویداد به یزد سفر نکرد تا کمی از آلام و مشکلات روحی مردم کاسته شود.

وی با اشاره به اینکه یزد با بحران‌های زیادی از جمله خشکسالی‌های گسترده،‌ سرمازدگی،‌ طوفان و سیل و موارد مختلف دیگر روبرو است گفت: ما در دل کویر قرار داریم و روستاهای زیادی در این استان با مشکلات کم آبی روبرو هستند.

نماینده مردم یزد،  اشکذر و بخش ندوشن در مجلس شورای اسلامی افزود: در عرض 55 دقیقه 30 میلی متر باران در یزد بارید و  با توجه به نوع خاک و اقلیم یزد،‌ مشکلات زیادی برای مردم و شهر روبرو شد.

جوکار به پل‌های متعددی که در طول معابر خارج شهر ایجاد شده اشاره کرد و گفت: این پل‌ها پس از آنکه آب را از جاده‌ها عبور داد باید سیل ایجاد شده را به یک مسیر هدایت کند ولی هیچ راهی برای این منظور باقی نمانده است.

نماینده مردم یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه هیچ‌گونه طرحی برای واگذاری زمین در استان یزد نداشتیم و تمامی مسیرهای سیل و رودخانه را به مراکز دولتی و دانشگاهی و بخش‌های دیگر واگذار شده است.

وی با بیان اینکه رفع این مشکل نیاز به یک طرح جامع دارد گفت: در گذشته چنین سیل‌هایی در یزد به وجود آمد ولی به دلیل رها بودن مسیر رودخانه به راحتی آب از شهر خارج شد ولی الان چون رودخانه گرفته شده راهی برای خروج آب وجود ندارد.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همه بخش‌های یزد برای مقابله با بحران به خوبی بسیج شده بودند گفت: نکته دیگری که در ارتباط با سیل داریم بحث سیل بندهاست.

جوکار خاطرنشان کرد: اگر 10 میلی متر باران بیشتر باریده بود و سیل‌بند بالادست سیل بند شماره 4 تخریب شده بود تمام شهر را آب برده بود.

نماینده مردم یزد،‌ اشکذر و بخش ندوشن در مجلس شورای اسلامی افزود: هرآنچه که ما سیل‌بندها را تقویت کنیم ولی برای رودخانه شهر و مسیر عبور سیل اقدامی انجام ندهیم قطعا مسیر را اشتباه رفتیم.

وی ادامه داد: در صورتی که مسیر رودخانه احیا نشود وجود سیل بندها در بارندگی‌های شدیدتر از بارندگی اخیر خود به تهدید بسیار جدی برای شهر تبدیل می‌شود و ممکن است که حجم بالای آب سیلبند را تخریب کرده و تمام شهر را به شدت با مشکل مواجه کند.

وی افزود: در عین حال اگر سیل بندهای یزد اصلاح شده بود و نزدیک به 30 میلیارد تومان برای آن هزینه شده بود امروز نباید بالغ بر 1200 میلیارد تومان برای خسارت سیل هزینه کنیم.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی گفت: یکی دیگر از مشکلاتی که در شهر یزد وجود دارد بحث پسآب و دریاچه‌ای است که از آن در کنار شهر ایجاد شده است؛‌ مخزن‌های این پساب باید در فاصله استاندارد از مناطق مسکونی ایجاد می‌شد تا برای مردم مشکل ایجاد نشود.

جوکار به مشکلات قنات‌ها هم اشاره کرد و افزود: بحث قنات‌ها هم در سطح شهر یزد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و باید برای لایروبی و اصلاح این قنات‌ها اقدامات لازم را انجام دهیم و اعتبار مناسبی در اختیار جهاد کشاورزی قرار گیرد که بتوانیم زمینه استفاده از آنها را فراهم کنیم.

نماینده به طرح کمربندسبز یزد اشاره کرد و افزود: این کمربند تاکنون به صورت کامل اجرا نشده و به علاوه آن به دلیل عدم صدور مجوز استفاده از پساب برای منابع طبیعی از سوی وزارت نیرو،‌ آبیاری همین میزان اجرا شده هم به شدت با مشکل مواجه است.