اجرای بزرگ‌ترین پروژه پدافندی یزد/ تاب‌آوری در برابر قطعی آب استان یزد از ۲۴ ساعت به ۱۰ روز افزایش می‌یابد

اجرای بزرگ‌ترین پروژه پدافندی یزد/ تاب‌آوری در برابر قطعی آب استان یزد از ۲۴ ساعت به ۱۰ روز افزایش می‌یابد


با اجرای بزرگ‌ترین پروژه پدافندی یزد، تاب‌آوری در برابر قطعی آب در استان یزد از ۲۴ ساعت به ۱۰ روز افزایش می‌یابد.

 

پنج ماه قبل بود که به واسطه تعرض‌های متعدد به خط انتقال آب، شاهد قطعی آب در استان یزد بودیم؛‌ در این مدت فشار آب شرب به شدت کاهش یافته بود و کیفیت آب با ورود آب چاه‌های فرسوده به مدار، به صورت فزاینده کاهش یافته و حتی منجر به بروز برخی بیماری‌های عفونی شده بود. 

دفاع جسورانه، مستدل و پیگیری‌های مستمر مهران فاطمی، استاندار یزد حتی در سطح شورای امنیت کشور، منجر به تصویب اجرای پروژه پدافندی اتصال آب صنعت به آب شرب در شرایط اضطرار شد که با اجرای آن، تاب‌آوری آب یزد در برابر قطعی آب شرب از 24 ساعت به ده روز افزایش می‌یابد. 

اگر چه این خط، که با ابتکار استان و مشارکت بخش خصوصی، صرفا در شرایط اضطرار و با ظرفیت اندک، امکان انتقال آب را دارد، لیکن با توجه به محدودیت‌های شدید منابع آبی یزد و تاب‌آوری بسیار پایین استان در صورت قطعی آب شرب، این اقدام فرصت بیشتری را برای پایدار نمودن وضعیت آب شرب استان در شرایط اضطراری فراهم می‌نماید. 

در شرایط کنونی مسئله آب به عنوان یکی از مهم‌ترین محورهای برنامه تحولی استان یزد در سال 1401 محسوب می‌شود.

علی اصغر ریاضتی بعد از ظهر امروز در حاشیه بازدید وزیر نیرو از طرح اضطراری آبرسانی از خط صنعت به شهر یزد اظهار داشت: استان یزد، یک استانوکویری با منابع آبی محدود است که در سال‌های اخیر با توجه به خشکسالی‌های متعدد و نبود منابع آبی پایدار سبب شد تا تأمین آب شرب مردم با مشکل جدی مواجه شود. 

وی گفت: با اجرای طرح اضطرای آبرسانی از خط صنعت تا حدودی  معضل قطعی آب را بر طرف خواهد ‌کرد البته این اقدام پیام خاصی به مردم استان دارد و آن این است که در مصرف آب شرب نهایت صرفه‌جویی را داشته باشند. 

وی تصریح کرد: طرح اضطراری آبرسانی با 30 کیلومتر لوله‌گذاری توسط یکی از شرکت صنعتی، معدنی استان و با اعتبار 700 میلیارد ریالی انجام می‌شود. 

وزیر نیرو ظهر امروز در اولین سفر استانی خود در سال 1401 به استان یزد وارد شد و تاکنون از پروه‌های و طرح‌های آب و فاضلاب و نیروگاه سیکل ترکیبی یزد بازدید نموده است.