استاندار یزد: سند عملیاتی آموزشی در حوزه مواد مخدر تدوین می‌شود

استاندار یزد: سند عملیاتی آموزشی در حوزه مواد مخدر تدوین می‌شود


استاندار یزد با بیان اینکه سند عملیاتی آموزشی در حوزه مواد مخدر تدوین شود گفت: تغییر نگرش جامعه به معتادان و ترویج نگاه علمی به آن نقطه آغاز پیشگیری و درمان اعتیاد است.

مهران فاطمی صبح امروز در شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان یزد با اشاره به آسیب‌های اجتماعی اعتیاد به مواد مخدر و تاثیر سوء آن بر کانون خانواده و اجتماع اظهار داشت: نقطه شروع پیشگیری و درمان اعتیاد مواد مخدر تغییر نوع نگاه و نگرش جامعه به معتادان و ترویج نگاه علمی و کارشناسی به این مقوله؛ با سامان اقدامات و برنامه‌های آموزشی در بخش‌های مختلف است.

وی با اشاره به سردرگمی‌های خانواده‌ها در برخورد با معتادان مواد مخدر، خاطرنشان کرد: لازم است مجموعه صدا و سیما برنامه‌هایی را جهت ارائه نکات علمی مربوط به اعتیاد و نحوه مواجهه با معتادان اختصاص دهد.

استاندار یزد با بیان اینکه همه دستگاه‌های استان نسبت به مقوله اعتیاد موظف و مکلف هستند، تصریح کرد: دستگاه‌های استان نباید برای اجرای برنامه‌های آموزشی و فرهنگ‌سازی معطل اعتبارات ستاد بمانند بلکه باید برنامه‌های مربوطه را با منابع موجود و در اختیار خود، پیش ببرند.

فاطمی با اشاره به لزوم اهتمام ویژه به انجام برنامه‌های آموزشی در مدارس؛ با توجه به گستردگی و اهمیت این حوزه تصریح کرد: یکی از سیاست‌های استان در حوزه آموزش‌های مربوط به مواد مخدر و آثار سوء آن، باید تمرکز اعتبارات آموزشی در حوزه آموزش و پرورش باشد.

استاندار یزد خاطرنشان کرد: سند عملیاتی آموزشی استان در حوزه مواد مخدر و مسائل مبتلا به آن، باید حداکثر ظرف یک ماه تهیه و برش شهرستانی آن تهیه و سهم هر دستگاه برای آن دیده شود تا به صورت هدفمند و جدی دامنه حوزه آموزش‌ها گسترش یابد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به ضرورت توسعه بخش درمان اعتیاد بیمارستان روانپزشکی شهرستان تفت پرداخت و تصریح کرد: با توجه به عدم تخصیص ردیف بودجه به این بخش، باید از ظرفیت خیرین استان جهت تکمیل این پروژه استفاده شود.

استاندار یزد افزود: اعتبارات آموزشی و فرهنگی ستاد مبارزه با مواد مخدر، دفتر اجتماعی استانداری و دستگاه‌های استانی مرتبط، باید به صورت ویژه به شهرستان‌های کمتر برخوردار تخصیص یابد‌.

وی ادامه داد: تقویت زیرساخت‌های مرتبط با مبارزه با مواد مخدر و ارائه آموزش‌های لازم در شهرستان خاتم باید در دستور قرار گیرد.

فاطمی تاکید کرد: در سال 1401 باید نمایشگاهی جهت آشنایی خانواده‌ها و دانش‌آموزان با مواد مخدر و تاثیرات سوء آن‌ها در استان تشکیل شود.

وی در ادامه خطاب به فرمانداران گفت: جلسات شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان‌ها باید به صورت مستمر و با حضور کمیته‌های مربوطه برگزار و گزارش فعالیت‌ها، در جلسه شورای استانی ارائه شود.

وی در این جلسه بر تعیین تکلیف اموال تملیکی تا پایان فصل بهار و با نگاه ویژه به شهرستان‌های کمتر برخوردار، استفاده از ظرفیت مجموعه‌های مردم نهاد و حمایت از آن‌ها و حضور شخص مدیران دستگاه‌های عضو شورا در جلسات تاکید کرد.