امام جمعه بخش مرکزی یزد: گردشگران دارالعباده و مذهبی بودن یزد را مدنظر قرار دهند

امام جمعه بخش مرکزی یزد: گردشگران دارالعباده و مذهبی بودن یزد را مدنظر قرار دهند


امام جمعه بخش مرکزی یزد با انتقاد از برخی برنامه ها به ویژه در کمپ های کویرنوردی گفت: گردشگران، دارالعباده و مذهبی بودن یزد همچنین فرهنگ دینی مردم این دیار را مدنظر قرار دهند.

حجت الاسلام سید محمدکاظم مدرسی در خطبه‌های این هفته نمازجمعه با اشاره به دهه غبارروبی مساجد اظهار داشت: عمران مادی و معنوی مسجد باید همزمان انجام شود، عمران مساجد تنها مربوط به ساخت و ساز نیست بلکه به حضور پرشور در مساجد و توجه مردم به ائمه جماعت و همچنین توجه ائمه جماعت به مردم است.

وی، دهم فروردین ماه و یاد شهدای دوران انقلاب اسلامی را گرامی داشت و افزود: امسال این برنامه با یاد شهدای اخیر و مظلوم عربستان همراه است و لزوم حضور مردم در این جریان و همچنین برگزاری برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی در این زمینه لازم به توجه است.

مدرسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت اسف بار تلفات جاده‌ای در کشور عنوان کرد: متأسفانه در این ایام نوروز و تاکنون حدود ۲۵۰ نفر در تصادفات جاده‌ای کشته داده ایم و بیش از ۴ هزار نفر نیز مصدوم شده اند که به میزان قابل توجهی نیز خسارت مالی و روانی به همراه دارد و بر این اساس رانندگان باید به هنگام رانندگی با دقت و حساسیت بالا قوانین را رعایت کنند و حافظ جان خود و سایر هم وطنان باشد.

امام جمعه بخش مرکزی یزد ضمن قدردانی از تلاش‌های پلیس راهور تاکید کرد: پلیس باید در این زمینه توجه بیشتر و نظارت‌ها جدی تری داشته باشد و مسئولان نیز باید اصلاح مسیرهای خطر آفرین در حوادث جاده‌ای را اولویت قرار دهند تا با قانون مداری مردم و اقدامات اصلاحی و نظارتی دستگاه‌های مرتبط کاهش تصادفات جاده‌ای را به شکل چشمگیر شاهد باشیم.

مدرسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت بحث فرهنگی گردشگری در یزد ادامه داد: برنامه‌ها باید به شکل ویژه در کمپ‌های گردشگری مورد نظارت و کنترل باشد و اصولاً باید گردشگران، جهانگردان و مسافرانی که از دیگر استان‌ها وارد یزد می‌شوند، یزد را به عنوان پایگاه فرهنگی، ارزشی و دارالعباده بشناسند و اجرای برنامه‌های نامتعارف در هتل‌ها و رستوران‌ها کار درستی نیست.

وی در مورد مشتری مداری در نوروز نیز بیان کرد: نباید صرفاً در ایام نوروز و پیک‌های مسافرتی بحث عرضه و تقاضا را مورد نظر قرار دهیم و اگر به تنهایی و تک بعدی این موضوع را مورد توجه قرار دهیم کار و فعالیت‌ها از انصاف خارج می‌شود و اگر کسی تشنه باشد و نیاز به آب داشته باشد و چون نیاز دارد به هر قیمتی به آن آب بفروشیم تا جانش نجات پیدا کند و یا اگر کسی نیاز به خدمات درمانی داشته باشد و پزشک کافی نباشد پزشک موجود باید به هر قیمتی از بیمار خود ویزیت دریافت کند اینها خارج از دایره اخلاق و انصاف است.

امام جمعه بخش مرکزی یزد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نامگذاری سال توسط رهبری عنوان کرد: ایشان امسال را به نام سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین معرفی کردند و در حالی که سال قبل تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی ها نام گرفته بود و در این سال‌های اخیر محور عناوین سال عمدتاً اقتصادی است و بیشتر هم در سال‌های اخیر بر موضوع تولید تاکید می‌شود.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین راه حل های مشکلات کشور در حال حاضر تولید است اما نه هر تولیدی بلکه آن تولیدی که بتواند کشور را و ملت را مستقل و سرافزار کند و تولیدی که دست نیاز ملت ایران به خارج را کوتاه کند و توانمندی داخلی را افزایش دهد. تولیدی که بتواند در عرصه بین المللی رقابت ایجاد کند و صادرات را در ابعاد مختلف و به زیبایی رقم بزند و این تولید باید همراه با بنیه‌های علمی و پایه‌های دانشی و در حقیقیت دانش بنیان باشد تا چنین رویکردهایی را امکان پذیر سازد.

مدرسی تاکید کرد: وقتی موج انقلاب صنعتی اروپا را فرا گرفت آنها به صادرات نیازی گسترده داشتند و لذا با ترفندهایی از جمله قراردادهای تحمیلی دولت‌های قاجار را با وارد کردن محصولات خود به ایران همراه کردند.وضعیت و صنعت داخلی ما نیز یکی پس از دیگری از کار افتاد و صنعت نساجی و برخی از صنایع دیگر ما از رونق افتاد و تعرفه‌های گمرگی را کاهش دادند و این واردات چند تا ضرر برای ما داشت و منابع مالی داخلی از طریق خروج نقدینگی و مسکوکات طلا و نقره کاهش داد و ضربه سهمگینی به ارزش پول ملی وارد کرد و در مقابل ارزش ملی پول آنها را نیز بالا برد و در مقابل کاهش تولید را در کشور ما رقم زد.