امام جمعه یزد: توسعه مشاغل خرد و خانگی مشکل اشتغال را برطرف می‌کند

امام جمعه یزد: توسعه مشاغل خرد و خانگی مشکل اشتغال را برطرف می‌کند


نماینده ولی‌فقیه در استان یزد با بیان اینکه توسعه مشاغل خرد و خانگی مشکل اشتغال را برطرف می‌کند گفت: حمایت از شرکت‌‌‌های دانش بنیان باید منجر به ارتقای کیفیت محصولات و خودکفایی صنعت می‌شود.

آیت‌الله محمدرضا ناصری در دیدار نوروزی با رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد و معاونانش با تاکید بر لزوم شناسایی استعدادهای جوانان به ویژه در حوزه‌های فنی و صنعتی اظهار داشت: کشورهای خارجی همواره به دنبال جذب جوانان با استعداد ما هستند در حالی که اگر از این جوانان حمایت شود، می‌توانند برای صنعت کشور بسیار مفید باشند.

وی با بیان اینکه باید ضمن حمایت از این جوانان به آنها مسئولیت سپرده شود، افزود: در حال حاضر ضعف صنعت ما، تولید ماشین‌آلات  و قطعات صنعتی است، در صورتی که با در اختیار گذاشتن امکانات، از جوانان با استعداد و دارای دانش فنی بخواهیم قطعات یدکی و ماشین آلات را بسازند، هم به حفظ استعدادها و شکوفا کردن آنها کمک می‌شود و هم صنعت در مسیر خودکفایی و پیشرفت قرار می‌گیرد.

ناصری گفت: استعداد جوانان کشور ما بی‌شک از بسیاری از کشورهای دیگر بیشتر است اما به دلائلی از جمله، چون غربی‌ها نمی‌خواستند کشور ما پیشرفت کنند، مسیر آموزش آنها را به نحوی ترسیم کرده‌اند که خلاقیت، تفکر و تعقل کمتر در آن جایگاهی داشته باشد.

امام جمعه یزد با اشاره به پیشرفت‌هایی که در حوزه دفاعی و نانو در کشور اتفاق افتاده است، افزود: به طور قطع با اندکی حمایت می‌توان در حوزه‌های صنعتی نیز جوانان این مرز و بوم را به پیشرفت رساند و از واردات ماشین‌آلات و قطعات بی‌نیاز شد.

وی با تاکید بر راه‌اندازی صنعت پوشاک عنوان کرد: کشور و استان ما به صنعتی زودبازده و مناسب حال جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاهی و زنان نیاز دارد و صنعت پوشاک می‌تواند این نیاز را برطرف کند.

ناصری تاکید کرد: این صنعت به سرمایه هنگفت نیاز ندارد و با سرمایه‌های خرد مردم نیز می‌توان به راه‌اندازی کارگاه‌های کوچک حتی کارگاه‌های خانگی اقدام کرد.

وی تصریح کرد: با برندسازی و ارائه کارهای با کیفیت می‌توان به سرعت در صنعت پوشاک به پیشرفت رسید اما لازم است مقدمات قطع واردات پوشاک یا به حداقل رساندن آن از کشورهایی نظیر چین و ترکیه اقدام شود.

امام جمعه یزد بیان کرد: پیشنهاد می‌کنم یزد در این زمینه به سرعت ورود کند و با توسعه صنعت پوشاک بتوانیم اشتغالی پاک، کم آبخواه، زودبازده، مناسب طیف بیکار استان و کاربردی ایجاد کنیم ضمن اینکه با راه‌اندازی این صنعت، زنجیره صنعت پوشاک از کشت پنبه تا ریسندگی و بافندگی و غیره نیز فعال می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد نیز در این دیدار با بیان اینکه یزد بهشت سرمایه‌گذاری ایران است، به بیان ظرفیت‌های صنعتی و سرمایه‌گذاری در استان یزد پرداخت.