امام جمعه یزد: دانشگاه و آموزش و پرورش در کشور نیازمند تحول اساسی است

امام جمعه یزد: دانشگاه و آموزش و پرورش در کشور نیازمند تحول اساسی است


نماینده ولی فقیه در استان یزد با بیان اینکه دانشگاه و آموزش و پرورش در کشور نیازمند تحول اساسی است، ‌گفت: تولید دانش‌بنیان باید به صورت کامل خودکفا باشد.

آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه یزد با اشاره به آغاز سال نو اظهار داشت: این سال را با عنایت خداوند آغاز کردیم و امیدواریم که امسال که با معنویت و ذکر خدا آغاز می‌شود پراز خیر و برکت برای همه باشد.

وی تصریح کرد: رسم خدای متعال این است که اگر نعمتی به قومی داد هیچ وقت آن را پس نمی‌گیرد مگر آنکه خود آن قوم آمادگی و یا خواست استفاده از آن نعمت را نداشته باشد و در قرآن کریم به آن تاکید کرده است.

نماینده ولی فقیه در استان یزد با بیان اینکه بر اساس آیات قرآن کریم اگر عذاب و یا مشکلی پیش می‌آید به دلیل همین ناشکری و بی توجهی به نعماتی است که خداوند به ما داده افزود: اسلام و انقلاب و حاکمیت قرآن بر ما نعمت بسیار بزرگی است که خداوند به ما داده و باید قدردان آن باشیم.

ناصری یزدی تصریح کرد: امروز حاکمیت‌هایی همچون آمریکا و انگلیس و رژیم صهیونیستی برای کشورهای مختلف جهان مشکلات زیادی را به وجود آورده‌اند تا منافع خودشان را به دست آورند ولی ایران چنان عزتی دارد که هیچ کشوری نمی‌تواند زور خود را به آن تحمیل کند.

امام جمعه یزد با اشاره به اینکه امروز غرب به کرات نسبت به عزت و قدرت ایران اقرار کرده افزود: یکی از راهکارهایی که حرکات و اقدامات ما را با سرعت بشتر به توسعه می رساند دانش بنیان ها هستند که مقام معظم رهبری هم به صورت ویژه به آن توجه دارند و شعار سال امسال را بر این اساس قرار داده است.

وی با تاکید بر اینکه انگلیسی ها بیش از 100 سال پیش با تغییر سبک تحصیلی و آموزشی ایران جلوی پیشرفت و توسعه این سبک را گرفتند گفت: سیستم آموزشی ما باید با تغییر اساسی روبرو شود و تدین،‌تعقل و تفکر به صورت ویژه در آن جای خود را پیدا کنند.

نماینده ولی فقیه در استان یزد خاطرنشان کرد: نکته بسیار مهمی که در بحث تولید باید به آن توجه کنیم این است که در تولید باید وابسته به خودمان باشیم نه اینکه در دستگاه ها و مواد اولیه همچنان به غرب و دیگر کشورها اتکا داشته باشیم.

ناصری یزدی تغییر و تحول در آموزش و پرورش و دانشگاه را لازمه پیشرفت و توسعه در کشور دانست و ادامه داد: دومین موضوع این است که زمینه رشد نخبگان را فراهم کرد و از آنها استفاده لازم را ببریم و نگذاریم که این متخصصان و نخبگان را دشمن به سمت خود جذب کند.