انتقال درختان سطح شهر یزد به روش روتبال

انتقال درختان سطح شهر یزد به روش روتبال


انتقال درختان سطح شهر یزد به روش روتبال

سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری یزد خبر داد: عملیات جابجایی درختان در برخی از مسیرها به دلیل انجام عملیات عمرانی و اصلاح معبر به روش روتبال انجام شد.

محمد حسن منصوری زاده با اعلام این خبر گفت: جابجایی درخت یکی از موضوعات قابل توجهی است که امروزه بجای قطع درختی که به هر دلیلی از جمله جابجایی و اصلاح معابر و ... با روش ها و اقداماتی علمی، درخت را به محل مورد نظر انتقال داده و در محل جدید کاشته می شود.

سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری یزد افزود: روتبال یکی از روش های جابجایی درختان به صورت کاملاً دقیق و علمی می باشد که در این روش درختی چند ساله بدون آسیب رسیدن به تنه و به همراه ریشه سالم و خاک اطراف آن از محل اولیه خود خارج و به محل دیگری منتقل می شود که در این روش ابتدا دور تا دور درختان را به شکل گلدانی گود کرده و جهت جلوگیری از پاشیدن توپ ریشه از یکدیگر به هنگام جابجایی با طناب یا نخ های مستحکم به طور کامل به دور ریشه پیچیده می شود.

وی با بیان مزایای انتقال درخت به این روش، گفت: در روش روتبال با توجه به حفظ خاک اطراف ریشه درخت در هنگام بیرون کشیدن از خاک و انتقال به بستر جدید خود از تماس مستقیم هوا و یا تابش مستقیم خورشید به ریشه درخت جلوگیری شده تا ریشه رطوبت خود را تازمان کاشت مجدد حفظ کند و انتقال درخت موجب خشک شدن آن نگردد.

منصوری زاده در پایان اشاره کرد: در این مرحله از جابجایی درختان به روش روتبال درختان پالم و نخل از پارک کوچه ۴۴ واقع در حسن آباد و ۵ بلوار ولی عصر (عج) امامشهر به دلیل اصلاح معبر به صورت پایلوت جابجا و در باغ زیتون و فضای سبز ورودی پارک شهر شادی کاشته شدند.