آیین تکریم و معارفه شهردار یزد برگزار شد

آیین تکریم و معارفه شهردار یزد برگزار شد


آیین تکریم و معارفه شهردار یزد برگزار شد

در مراسمی با حضور نماینده مردم یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس شورای اسلامی، استاندار، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر یزد و مدیران استانی و شهری، آیین تکریم و معارفه شهردار شهر میراث جهانی یزد در باغ تاریخی دولت آباد برگزار شد.

 

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری یزد - آیین تکریم و معارفه شهردار شهر میراث جهانی عصر روز یکشنبه بیست و هشتم شهریور ماه با حضور محمد صالح جوکار نماینده مردم یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع نمایندگان استان، محمد علی طالبی استاندار، غلامحسین دشتی رئیس شورای اسلامی شهر و اعضای شورا و مدیران استانی و شهری در باغ تاریخی دولت آباد برگزار شد.

 

شهردار یزد: خدمت صادقانه و خالصانه به صورت شبانه روزی در شهرداری یزد آغاز می شود

شهردار شهر میراث جهانی یزد با بیان اینکه خدمت صادقانه و خالصانه را در شهرداری یزد ادامه خواهیم داد، گفت: به صورت شبانه روزی به مردم خدمت میکنیم.

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری یزد - ابوالقاسم محیالدینی در آیین تکریم و معارفه شهردار شهر میراث جهانی، اظهار داشت: برنامههایی در زمان انتخاب شهردار به شورای اسلامی شهر ارائه کردم.

شهردار یزد با بیان اینکه در طول کار هم این برنامهها بیشتر معرفی میشود و به مرحله اجرا در میآید، تصریح کرد: به همه مدیران و همکارانم در شهرداری یزد عرض میکنم که خودمان را برای دوره خدمت صادقانه و جهادی آماده کنیم و به صورت شبانهروزی به این مردم خدمات ارائه کنیم.

وی افزود: از خداوند میخواهم که توفیق خدمت صادقانه به مردم را ارائه کند و بتوانیم طعم خدمت بیمنت را به این مردم بچشانیم.

 

رئیس مجمع نمایندگان یزد: عملکرد سیاسی و جناحی سمی ترین موضوع برای شوراهای شهر است

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عملکرد سیاسی و جناحی سمی ترین موضوع برای شوراهای شهر است، گفت: مناطق حاشیهای شهر یزد وضعیت اسفناکی دارد.

محمد صالح جوکار در آیین تکریم و معارفه شهردار شهر میراث جهانی یزد اظهار داشت: به حمدالله انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا با حضور اقشار مختلف مردم و با آزادی عملی که مردم داشتند در سراسر کشور با شکوه برگزار شد و در یزد مردم افرادی متدین و انقلابی را انتخاب کردند.

وی با بیان اینکه به این انتخاب مردم اعتماد داریم و احترام میگذاریم، گفت: در همه انتخاباتها مردم آزادانه عمل کردند و نتیجه کار را خود مردم ارزیابی کرده و برای دور بعد تصمیم خود را گرفتند.

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد تصریح کرد: یقیناً در این دوره از انتخابات برخی افراد گفتند که رد صلاحیتهای صورت گرفته جناحی بوده ولی خدا را شاهد میگیرم که در هیئت نظارت بر انتخابات پروندهها به صورت موشکافانه بررسی شد و سعی کردیم مال و حقوق مردم در اختیار کسانی قرار گیرد که مورد اعتماد باشند.

جوکار با بیان اینکه یکی از مشکلاتی که در شوراهای پنجم داشتیم این بود که بیش از یک هزار نفر در سطح شوراهای شهر در کشور دستگیری داشتیم و بالغ بر ۲۵ شورا منحل شد گفت: ما نمیخواستیم چنین چیزی دوباره تکرار شود.

نماینده مردم یزد، اشکذر و بخش ندوشن سمیترین موضوع برای شوراها را عمل کرد سیاسی و جناحی دانست و گفت: شوراها باید رویکرد خدمتگذاری داشته باشند و رای مردم به منزله انجام خدمت برای همه مردم است.

وی تاکید کرد: اگر بخواهیم عملکرد شوراها را در نظر بگیریم باید به میزان روحیه خدمتی و در خدمت مردم بودن ارزیابی صورت گیرد ما باید فشار بر مردم را درک کنیم و سعی بر رفع آن داشته باشیم.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی افزود: یزد با همت و تلاش قدیمیهای ما امروز به این عظمت ایجاد شده و این میراث گرانبها برای ما به جا مانده است.

جوکار ادامه داد: مردم خوب میفهمند که خدمتگذار واقعی آنان چه کسی است این نباید برای من دلآزاری داشته باشد که چرا در یک زمان رای مردم را دارم و در زمان دیگری مردم به من رای نمیدهند.

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد با بیان اینکه امروز ملاک عمل برای مردم صرفا خدمت گذار بودن است گفت: امروز ما ۴۵۰ هزار میلیارد کسری بودجه در کشور داریم؛ آیا شرایط امروز سخت نیست؟

وی با بیان اینکه از شهردار میخواهم که همراه شورا باشد و شورا هم پشتیبانی لازم از شهردار را انجام دهد ادامه داد: ما سرمایهگذاران زیادی در سطح کشور داریم که بخش عمدهای از سرمایههای خود را در استانهای دیگر سرمایهگذاری کردهاند و شهرداری باید تلاش کند این سرمایهها را به داخل استان جلب کند.

نماینده مردم یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بافت تاریخی یزد بافت بسیار گرانبها و ارزشمندی است گفت: این بافت میتواند محور تولید ثروت برای شهر جهانی یزد به حساب آید.

جوکار گفت: شهر یزد زنده است ولی شهری است که زخمهای زیادی بر بدنش وارد آمده گفت: این شهر با نمادهای دینی از جمله دارالعباده، دارالعلم و حسینیه ایران شناخته میشود و خیلیها تلاش کردند الگوها و نمادهای دیگری را مطرح کنند ولی مردم به خوبی از نمادهای دینی خود حفاظت کردند.

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد خاطرنشان کرد: شهر زیبای یزد بر بدن خودش توسعه نوین را رقم زده و به جای آنکه مهاجرفرستی کند، مهاجرپذیر شده و این مهاجرپذیری مشکلات بسیاری بر عرصههای فرهنگی، اجتماعی و امنیتی یزد تحمیل کرده و اگر فکری به حال آن نکنیم فرداها متوجه میشویم که خرده فرهنگها چگونه جایگزین فرهنگ اصیل مردم ما شده است.

وی اظهار امیدواری کرد که اعضای شورای شهر با ارائه پیشنهاداتشان نمایندگان مجلس را در تدوین قوانین خوبی برای بهتر شدن کارکرد شوراها همراهی کنند.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور با اشاره به طرح منابع پایدار شهرداریها و همچنین طرح مدیریت جامع شهری در این کمیسیون اشاره کرد و افزود: اگر این دو طرح بتواند به تصویب برسد قطعاً نقش بسیار مهمی در توسعه استان خواهد داشت و این موضوع میتواند زمینه پیشرفت هرچه بیشتر شهرها را با تقویت شوراها فراهم کند.

جوکار با بیان اینکه مناطق حاشیه شهر با مشکلات بسیاری روبرو هستند و وضعیت اسفناکی دارند، گفت: شهردار و شورای اسلامی شهر باید منابع را به درستی و با عدالت در مناطق مختلف توزیع کند و به هیچ عنوان نباید کسی که در حسن آباد زندگی میکند با فردی که در مناطق مرفه شهر زندگی میکند از نظر دریافت خدمات تفاوتی داشته باشد.

 

شهردار سابق یزد: یزد حرکت خود را به سمت تبدیل شدن به شهر نوآور و هوشمند شروع کرده است

شهردار سابق یزد با بیان اینکه شهر یزد دارای ویژگیهای منحصر به فرد و خاص است گفت: یزد حرکت خود را به سمت تبدیل شدن به شهر نوآور و هوشمند شروع کرده است.

جمال الدین عزیزی شهردار سابق شهر میراث جهانی یزد در آیین تکریم و معارفه شهرداران شهر میراث جهانی یزد، اظهار داشت: با توجه به شرایط ویژهای که شهر یزد از آن برخوردار است، خدمت در این شهر هم شرایط خاص و ویژهای است.

وی خاطرنشان کرد: در طول دو سال گذشته برنامههایی که در نظر گرفته شده بود به همت همکارانمان و همه دستگاهها و نهادها انجام شد.

شهردار سابق یزد با بیان اینکه هرچه آمار و ارقام را در گزارشهایمان ارائه کنیم خوب است اما بهترین نتیجه جلب رضایت شهروندان است، گفت: شهر یزد امروز حرکت خودش را به سمت یک شهر نوآور و هوشمند شروع کرده است.

عزیزی خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین اقداماتی که در این زمینه انجام شد، تشکیل مرکز خلاقیت و فناوریهای نوین شهری و همکاری با حوزههای مرتبط بود.

وی با تاکید بر اینکه سامانه شهروندسپاری و سهیم از مهمترین اقداماتی بودکه در این زمینه انجام شد، گفت: امروز شهر یزد عضو شهرهای یادگیرنده است و این بستر میتواند زمینه بهبود طرحها و برنامهها را فراهم کند.

شهردار سابق یزد خاطرنشان کرد: عضویت در شهرهای دوستدار کودک و انتخاب به عنوان پایلوت شهر در دسترسپذیر، پایلوت شهرهای فعال در پروژه ملی شهرهای فعال ایران، ایجاد نخستین دفتر کمیسیون ملی یونسکو در شهرداری یزد، انتخاب شهر یزد به عنوان پایتخت شهرهای پایدار از سوی بنیاد جهانی انرژی از جمله افتخاراتی است که در طول این دو سال برای یزد رقم خورده است.

عزیزی خاطرنشان کرد: برای توسعه روابط بینالمللی در این دو سال با شش شهر عقد خواهرخواندگی انجام گرفت و هماهنگی لازم برای خواهرخواندگی با چند شهر دیگر هم انجام شده است.

وی افزود: در حوزه مالی سعی بر شفافسازی و راهاندازی سایت شفافیت شهرداری و اصلاح فرایندها و موضوعات مورد توجه مردم و شورای شهر داشتیم و در این حوزه هم موفقیتهای خوبی کسب شد.

 

رئیس شورای اسلامی شهر یزد: موضوع پساب یزد برای شهرداری بدون پیش شرط های بیان شده حل شود

رئیس شورای اسلامی شهر یزد با تاکید بر اینکه موضوع پساب یزد برای شهرداری بدون پیش شرط های بیان شده حل شود، گفت: نیازمند همکاری با مجامع دانشگاهی در حوزه یزد پژوهی و یزد شناسی هستیم.

غلامحسین دشتی شامگاه یکشنبه در آیین تکریم و معارفه شهردار شهر میراث جهانی یزد با اشاره به اینکه رسانهها نقش بسیار مهمی در تحقق اهداف شورا دارند اظهار داشت: از همه رسانهها میخواهیم مشکلات شهر را به صورت مستدل و مستند به شورا اعلام کنند و ما را در رفع مشکلات یاری کنند.

وی با اشاره به ظرفیتهای بسیار گستردهای که یزد به لحاظ تاریخی، معماری، دینی، فرهنگی و سایر مسائل دارد، گفت: ما باید یزد سنتی را که تمام جهانیان به آن احترام میگذارند را با روشهای مدرن اداره کنیم و در این زمینه جلب مشارکت مردمی در همه مسائل از برنامه تا اجرا اهمیت بسیار بالایی دارد.

رئیس شورای اسلامی شهر جهانی یزد، ایجاد درآمد پایدار برای شهر و شهرداری، حفظ هویت تاریخی دینی و مردمی شهر یزد، تعادل بخشی در امکانات و منابع در نقاط مختلف شهر، تکمیل پروژههای نیمه تمام و ایجاد فضای سبز و تفریحی مورد نیاز شهر را از جمله مسائلی دانست که به صورت ویژه در دستور کار شهرداری و شورای شهر یزد قرار دارد.

دشتی افزود: در حوزه فضای سبز و با توجه به مشکلاتی که در حوزه آب و تامین آن وجود دارد، از دکتر جوکار نماینده مردم شریف یزد در مجلس شورای اسلامی و استاندار یزد درخواست داریم که بحث پساب یزد را بدون پیش شرطهایی که بیان شده حل کنند تا شهرداری بتواند با استفاده از این پساب فضای سبز مورد نیاز شهر را تامین کند.

وی گفت: در شهر یزد پروژههای نیمه تمام طولانی مدتی داریم که برخی از آنها تا ۳۰ سال هم معطل ماندهاند و شورای شهر یزد تعیین تکلیف این پروژهها را در اولویت کاری خود قرار داده است.

رئیس شورای اسلامی شهر جهانی یزد با تاکید بر اینکه شهر یزد هنوز ناشناخته است، گفت: در این زمینه بحث شهر پژوهی و یزد پژوهی با همکاری مجامع دانشگاهی و نخبگانی ایجاد میشود و شورای اسلامی شهر یزد هم حمایت لازم برای این موضوع را انجام میدهد، ما باید یزد را ابتدا به مردمان این شهر و سپس به دیگر نقاط کشور و جهان معرفی کنیم.

دشتی جوانان و نخبگان محلی را مشاوران اصلی شورا در شناسایی نیازها و ظرفیتهای محلات دانست و عنوان کرد: مساجد باید محور مدیریت محلات شوند و امور مختلف هر محله در مسجد مورد بررسی باشد.

وی با اشاره به اینکه نخستین اقدام شورای شهر انتخاب سرپرست بود اظهار داشت: در نخستین قدم برای جلوگیری از معطل ماندن امور شهرداری، سرپرست انتخاب و معرفی شد.

رئیس شورای اسلامی شهر یزد با اشاره به اینکه امور شهرداری در این ایام بدون هیچ وقفهای انجام شد، گفت: دومین اقدام شورای شهر هم انتخاب شهردار بود که با طرح ریزی برنامهای جامع مشتمل بر ۹ حوزه تخصصی و تشکیل کمیته تشخیص و تطبیق سوابق با ضوابط شورای شهر، فرآیند ۱۲ مرحلهای را انجام دادیم.

دشتی با تاکید بر اینکه در این مسیر حدود ۴۱ نامزد اقدام به ارائه رزومه برای شهرداری کردند و اعضای شورای شهر هم از داخل و خارج استان با ۱۳ مورد به گفتوگو و رایزنی پرداخت.

وی با بیان اینکه در مرحله اول شرایط ۱۷ نفر با ضوابط و قوانین متناسب دیده شد، گفت: در این مرحله تمام این افراد به ارائه برنامههای خود در نشستهای رودررو با اعضای شورای اسلامی شهر پرداختند.

دشتی با بین اینکه در نهایت اعضای شورای اسلامی شهر یزد به دو گزینه رسیدند که هر دو خوب و توانمند بودند تصریح کرد: پروسهای که برای انتخاب شهردار صورت گرفت، سبب شد که الان شورای شهر یزد به مجموعهای از مشاوران متخصص و توانمند شد که میتوانند در طول ۴ سال پیش روی شورا کمک بسیار خوبی به حساب آید.

رئیس شورای اسلامی شهر یزد با تاکید بر اینکه رای صورت گرفته توام با استقلال بود، گفت: اختلاف سلیقه قطعاً با توجه به وجود استقلال رای هست اما مهم این است که انتخاب شهردار بر مبنای شناخت دقیق صورت گرفت و بعد از این انتخاب هم همه چیزی در شورا با صمیمیت، همدلی، وحدت و محوریت مردم و جلب رضایت خدای متعال خواهد بود.

دشتی با بیان اینکه بودجه امسال توسط شورای قبل بسته شده گفت: آنچه که قانون به ما اجازه میدهد برای بهبود مسائل اقدام به جابجایی طرحها میکنیم و در سایر موارد اقدام به تدوین بودجه مناسب برای سال آینده میکنیم.

وی اطلاعرسانی درست به مردم را یکی از وظایف اعضای شورا دانست و افزود: به شدت از خودنمایی رسانهای پرهیز داریم و رویه ما ارائه گزارشی است که پشت آن کار، زحمت، تلاش و صداقت است و به شدت از کارهای رسانهای که به دنبال خودنمایی است دوری میکنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر یزد مدیریت مصرف آب را یکی از اولویتهای بسیار مهم در استان دانست و افزود: در این حوزه شهرداری هم نقش مهمی برعهده دارد و به همین دلیل شورای شهر یکی از اولویتهای اصلی خود را در حوزه مدیریت مصرف آب قرار داده است.

دشتی خدمات شهری، گردشگری، ایجاد تعادل در توزیع امکانات شهر در نقاط مختلف، ضرورت حفظ حریم شهری، جلوگیری از ساخت و سازهای غیرقانونی، بازآفرینی بافت فرسوده و حفظ بافت بسیار ارزشمند تاریخی که سرمایه بیمانند استان و کشور است را از دیگر اولویتهایی دانست که شورای شهر یزد در دستور کار خود قرار داده است.