بازارچه‌های محلی و توانمندسازی اقتصادی بانوان

بازارچه‌های محلی و توانمندسازی اقتصادی بانوان


بازارچه‌های محلی و توانمندسازی اقتصادی بانوان

بازارچه‌های محلی ظرفیتی برای نمایش و عرضه دست آفریده‌ها و محصولات خانگی بانوان است که علاوه بر توانمندسازی اقتصادی پویایی و نشاط اجتماعی نیز به همراه دارد.

آخرین رویداد فرهنگی و اجتماعی با محوریت این بازارچه‌ها نیز ۲۶ آذرماه در خیابان مسجد جامع یزد برگزار شد که با استقبال گسترده مردم همراه بود.

لازمه نقش آفرینی موثر بانوان در عرصه تولید و اقتصاد حمایت از این قشر و توانمندسازی آنها به منظور ایجاد اشتغال و کارآفرینی است تا بتوانند از مرحله مهارت آموزی و ارتقای توانمندی به درآمدزایی و عرضه خدمات و یا محصول در بازار برسند.

با توجه به این رویکرد سازمان ساماندهی مشاغل شهری شهرداری یزد از دو سال گذشته در مسیر ایجاد بازارچه‌های محلی گام نهاد و از این طریق علاوه بر ایجاد ظرفیتی برای ساماندهی دست فروشان سطح شهر؛ پایگاهی برای معرفی بانوان توانمند و کارآفرین به ویژه در زمینه مشاغل خانگی و کسب و کارهای کوچک ایجاد شد.

در این بازارچه‌ها که بیشتر در گذرهای فرهنگی و اجتماعی شهر دایر می‌شوند محصولات هنری و صنایع دستی، خشکبار، تنقلات، گل و گیاه، پوشاک، موادغذایی ارگانیک و ... به نمایش گذاشته و عرضه می‌شود.

خوشبختانه تاکنون و در دوسال گذشته ۳۰ بازارچه توانمندی‌های بانوان کارآفرین با محوریت سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری یزد برگزار شده است و اکنون در شاخه‌های مختلف بانوان توانمند به شکلی انسجام یافته مشغول فعالیت هستند.