تدوین آیین‌نامه خواهرخواندگی شهرهای ایران در مراحل پایانی

تدوین آیین‌نامه خواهرخواندگی شهرهای ایران در مراحل پایانی


رئیس کارگروه بین الملل و دیپلماسی شهری کمیته روابط عمومی مجمع کلانشهرهای ایران از قرار گرفتن آیین‌نامه خواهرخواندگی شهرهای ایران در مراحل پایانی تدوین خبر داد.
حامد سلطانی با اشاره به اینکه بحث خواهرخوانده‌ها یکی از مهمترین مباحث مطرح شده در حوزه امور بین‌الملل شهرداری‌ها است اظهار کرد: پیمان خواهرخواندگی یکی از پیمان‌های بین المللی است که امروزه به عنوان پروتکل رسمی برای افزایش تعامل و ارتباط شهرهای مختلف در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
وی تصریح کرد: پیمان‌های خواهرخواندگی با اهداف و موضوعات مختلف شکل می‌گیرد و در واقع می‌توان از آن به عنوان یکی از جلوه‌های بارز دیپلماسی شهری یاد کرد که همه ساله بر تعداد آن در میان شهرهای جهان افزوده می‌شود.
 
مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری یزد خاطرنشان کرد: در کشور ما هم شهرهای مختلفی اقدام به انعقاد تفاهم‌نامه خواهرخواندگی با برخی شهرهای دیگر کشورها کرده‌اند که عمدتا این خواهرخواندگی‌ها در حوزه‌های فرهنگی، اقتصادی و علمی انجام شده است.
 
سلطانی افزود: با وجود اهداف بسیار خوبی که برای بحث خواهرخواندگی در نظر گرفته شده، اما تاکنون این پیمان‌ها نتوانسته‌اند به این اهداف به خوبی دست پیدا کنند.
 
رئیس کارگروه بین‌الملل و دیپلماسی شهری کمیته روابط‌عمومی مجمع کلانشهرهای ایران تصریح کرد: از همین رو و با توجه به اهمیت بهره‌گیری هرچه بیشتر از این ظرفیت، استان یزد در آخرین نشست کمیته روابط‌عمومی مجمع کلانشهرهای ایران مسئول تدوین آیین‌نامه خواهرخواندگی شهرهای ایران شد و روند تدوین این آیین‌نامه از اواخر سال گذشته آغاز شد.
 
وی خاطرنشان کرد: مراحل تدوین این آیین‌نامه در حال حاضر هم در دست انجام است و با توجه به بررسی‌ها و اقدامات صورت گرفته، تدوین آن به مراحل پایانی خود نزدیک شده است.
 
سلطانی خاطرنشان کرد: پس از پایان تدوین، آیین‌نامه مذکور به کمیته ارتباطات مجمع کلانشهرها ارسال می‌شود تا پس از مراحل خود، توسط شهردار محترم تهران و رئیس مجمع کلانشهرهای کشور به تمامی کلانشهرها ارجاع شود.