تمدن اسلامی با خودسازی محقق می‌شود

تمدن اسلامی با خودسازی محقق می‌شود


مسئول کانون جوانان رضوی استان یزد با اشاره به اینکه جهانی شدن تمدن اسلامی وعده تخلف‌ناپذیر خداوند است گفت: تمدن اسلامی بدون حکومت، جامعه‌پردازی و خودسازی محقق نمی‌شود.

حجت‌الاسلام مهدی مهدوی‌نژاد، کارشناس مذهبی، شب گذشته، ۱۹ فروردین ماه در دورهمی شب‌های شهر خدا در مسجد جامع یزد با اشاره به آیه ۳۳ سوره توبه، اظهار کرد: خدای متعال وعده داده که دین و تمدنش را بر همه دنیا مسلط خواهد کرد، اگر چه همه مشرکان عالم پشت‌‌ به‌ پشت هم بگذارند و ائتلاف جهانی داشته باشند برای اینکه دین خدا مسلط بر عالم نشود، خدا فرموده ‌است که من دینم را بر همه عالم مسلط خواهم کرد و این وعده تخلف‌ناپذیر خدا است.

وی ادامه داد: خداوند متعال در آیه دیگری می‌فرماید: «وَنُرِيدُ أَن نَّمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِينَ» ما اراده کرد‌ه‌ایم که منت بگذاریم بر کسانی که در زمین ضعیف نگه‌ داشته شده‌اند،که  آنها را از ضعف خارج ‌کنیم و پیشوایان و سردمداران این عالم قرار ‌دهیم و آنها را وارثان زمین قرار دهیم.

مهدوی‌نژاد با اشاره به نکاتی از این دو آیه گفت: خداوند در آیه اول می‌فرماید: ما دین حق را غالب خواهیم کرد بر همه عالم و در آیه دوم می‌فرماید: مستضعفان را غالب و حاکم خواهیم کرد. برای آنکه این تمدن حاکم شود دو عنصر لازم است؛ یک عنصر نرم‌افزاری و محتوایی و یکی هم کسانی که بتوانند محتوا و نرم‌افزار موجود را پیاده کنند لذا خداوند هم نرم‌افزار این تمدن را در اختیار ما قرار داده و هم افسران این تمدن را که مستضعفان عالم هستند.

عناصر حاکمیت تمدن اسلامی

مسئول هیئت انصار ولایت یزد با اشاره به اینکه فرهنگ زندگی، اخلاق و منش اجتماعی متعالی انسان برای اینکه او را به سمت کمال سیر دهد را تمدن می‌گویند گفت: تمدن اسلامی بدون حکومت، بدون جامعه‌پردازی و بدون خودسازی محقق نمی‌شود. برای ایجاد یک تمدن بزرگ و با‌کیفیت، نیاز به جامعه با‌کیفیت است. برای رسیدن به یک جامعه با‌کیفیت، نیاز به خانواده‌های با‌کیفیت است و برای تحقق خانواده‌های با‌کیفیت، نیاز به افراد با‌کیفیت است.

وی ادامه داد: اگر ما، تمدن بزرگ اسلامی را محقق نکنیم، تمدن وحشی و ظلمانی غرب، ما را با خود خواهد برد. ما اگر فرهنگ سالم جهانی ایجاد نکنیم، فرهنگ فاسد جهانی بر ما غلبه می‌کند.

مهدوی‌نژاد با طرح این سؤال که نسبت ما با تمدن چه نسبتی است بیان کرد: پایه‌های تمدن غرب بر فریب، ظلم و هوس نهاده شده است اما پایه‌های تمدن توحیدی بر فطرت توحیدی انسان نهاده شده است و فطرت نور را از ظلمت تشخیص می‌دهد. همه انسان‌ها در هر کجای زمین باشند نور را از ظلمت تشخیص می‌دهند حتی اگر نتوانند آن را بپذیرند.ما مسافران قطار تمدن غرب هستیم و اکنون این قطار ما را با خود حمل می‌کند، هرچند در داخل قطار تلاش کنیم تا خلاف جهت حرکت قطار راه برویم ولی باز محکوم به حرکت در آن مسیر هستیم. اگر می‌خواهیم خود و بشریت را نجات دهیم  لازمه‌اش این است شورش کنیم، در منطقه‌ای از قطار تمدن خود را برپا کنیم تا الگو شویم و قطار را تصاحب کنیم، راننده قطار را عوض کنیم و حرکت این مسیر را تغییر دهیم.

پایه‌گذاری پایه‌های تمدن اسلامی

وی با اشاره به گام‌هایی که تاکنون برای تصاحب قطار تمدن برداشته‌ایم گفت: اولین گام انقلاب اسلامی بود. انقلاب یعنی دگرگونی، یعنی جنبشی که نظام طاغوت را با آن تمدنی که در ایران پیاده کرده بود ساقط کرد. گام دوم نظام اسلامی بود. یعنی سبک، سیاق و مهندسی نظام، جمهوری اسلامی باشد. جمهوری یعنی با محوریت مردم و اسلامی یعنی اسلام را انتخاب کردند. مدل آن این است که مردم باید انتخاب کنند، از رهبر گرفته که با واسطه انتخاب می‌کنند تا مسئولان که بی‌واسطه انتخاب می‌کنند. 

مهدوی‌نژاد افزود: گام سوم دولت اسلامی است. دولت اسلامی باید محقق شود. دولت اسلامی یعنی قوای سه گانه و همه نهاد‌ها و سازمان‌های دولتی و حکومتی باید اسلامی شوند. در بحث دولت اسلامی خیلی کار کردیم ولی هنوز به معنای واقعی دولت اسلامی محقق نشده است. گام چهارم جامعه اسلامی است. جامعه اسلامی یعنی آحاد مردم متصف به فضائل اخلاقی شوند. در چنین جامعه‌ای عدالت، آزادی سالم مشروع، ایثار و اخلاق وجود دارد.

مسئول کانون جوانان رضوی(ع) استان یزد ادامه داد: مقام معظم رهبری می‌فرمایند از کشور اسلامی می‌شود دنیای اسلامی درست کرد. اگر الگو درست شد نظائر آن در دنیا درست می‌شود. وقتی کشور اسلامی پدید آمد، تمدن اسلامی به وجود خواهد آمد. ایشان الگوی جامعه اسلامی را  دهه شصت انقلاب معرفی می‌کنند.

وی در پایان بیان کرد: مسیر حرکت تاریخ بشریت باید تغییر کند تا انسان به سعادت برسد وگرنه به سعادت نمی‌رسد. انقلاب اسلامی شوری بود که در قطار تمدن به وجود آمد. واگن‌های قطار تمدن غرب یکی پس از دیگری باید به تمدن اسلامی ایمان بیاورند و این تلاش مقدمه‌سازی برای ظهور حضرت حجت است.