تولید انبوه واکسن ایرانی ـ کوبایی در گرو موفقیت کارآزمایی

تولید انبوه واکسن ایرانی ـ کوبایی در گرو موفقیت کارآزمایی


تولید انبوه واکسن ایرانی ـ کوبایی در گرو موفقیت کارآزمایی

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی: واکسن کنژوکه از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است و شهروندان یزدی نگرانی از نتایج آن نداشته باشند.

دکتر دهقانی با حضور در استودیو خبر ۲۰ شبکه یزد درباره آغاز ثبت نام کارآزمایی واکسن کنژوکه گفت: این واکسن، تولید مشترک واکسن کونژیک کوبا و ایران است در مرحله سوم کارآزمایی بالینی قرار دارد و در هفت شهر کشور از جمله یزد به پایلوت گذاشته می‌شود.
وی افزود: مراحل ثبت نام این کارآزمایی آغاز شده و همه شهروندان ساکن یزد می‌توانند با مراجعه به سایت https://www.pasteurcovac.ir و پاسخ به چند سوال ساده، ثبت نام خود را بگذرانند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد تصریح کرد: همه افراد ۱۸تا۸۰ ساله ساکن شهر یزد حتی بیمارانی که دارای بیماری زمینه‌ای کنترل شده هستند، می‌توانند در این کارآزمایی مشارکت داشته باشند.
دهقانی با اشاره به مشارکت ۲۴هزار نفر در این مطالعه و اختصاص سه هزار سهمیه به شهر یزد ادامه داد: اگر این فاز را با موفقیت پشت سر بگذاریم اولین واکسن با کیفیت بسیار بالا در تولید انبوه برای واکسیناسیون به مرحله تولید خواهد رسید.
 
وی درباره کیفیت این واکسن و اطمینان بخشی نسبت به سلامت شرکت کنندگان در این مطالعه گفت: انستیتو پاستور ایران دارای سابقه‌ای ۱۰۰ساله واکسن سازی است و کوبا نیز جزو چند کشور تولیدکننده واکسن به شمار می‌آید. تکنولوژی بکار رفته در این واکسن هم از پیشرفته‌ترین تکنولوژی های واکسن‌ جهان است.
 
دهقانی کیفیت واکسن را بسیار بالا توصیف کرد و خاطرنشان ساخت: فاز یک و دو این واکسن در کشور کوبا با موفقیت بالا انجام گرفته و در این مرحله فقط به تاثیر آن بر ویروس کرونا پرداخته می‌شود، بنابراین شهروندان بدون هیچ نگرانی در این مطالعه شرکت کنند.