جشنواره دادخند نقطه عطفی در حوزه شعر طنز کشور است

جشنواره دادخند نقطه عطفی در حوزه شعر طنز کشور است


دبیر اولین جشنواره شعر طنز عدلیه«دادخند» با بیان اینکه برگزاری چنین رویدادی در تاریخ عدلیه کشور بی‌سابقه است، گفت: برگزاری این جشنواره توسط قوه قضاییه اقدامی خوب و مبارک است.
حجت الاسلام مهدی پرنیان در مراسم اختتامیه اولین جشنواره شعر طنز عدلیه «دادخند» با تقدیر از جسارت و همراهی مجموعه دستگاه قضا استان در برگزاری این رویداد فرهنگی و هنری گفت:  اینکه قوه ای در بالاترین سطح اقتدار، لب خندان هم داشته باشد و با استفاده از ظرفیت طنز فرهنگسازی و کاهش آسیب های اجتماعی را دنبال کند حرکتی قابل تقدیر است.
مسئول دفتر طنز حوزه هنری استان یزد اظهار داشت: امیدواریم این رویداد نقطه عطفی باشد برای سایر نهادها و سازمان‌ها که با روی گشاده و روی باز با طنازها و جریان طنز برخورد کنند.
پرنیان افزود: هر چند ماهیت طنز انتقادی است اما هدف آن اصلاح است؛ طنز فاخر با هدف اصلاح، ممکن است نیش بزند و دردآور باشد.
وی با اشاره به کشف استعدادها و چهره‌های جدید در این جشنواره، ادامه داد: بسیاری از آثار متعلق به خانواده دستگاه قضا بود و ما انتظار نداشتیم در خانواده دستگاه قضا این همه شاعر و طنزپرداز وجود داشته باشد.
پرنیان تصریح کرد: بیان دغدغه ها و چالش های درون سیستمی از درون قوه قضائیه توسط شاعران طنز پرداز شاغل در این مجموعه قطعا می تواند در اصلاح امور بسیار مفید و اثرگذار باشد.
وی در پایان با ارائه گزارشی از روند برگزاری جشنواره اظهار داشت: از بین آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره، ۱۲۲ اثر به لحاظ فنی و موضوعی مورد تأیید قرار گرفت و به بخش داوری راه پیدا کرد که از این تعداد ۵۰ اثر به مرحله نهایی داوری راه یافت.
دبیر جشنواره طنز دادخند بیان کرد: در نهایت با رأی هیئت داوران شش نفر حائز رتبه و هفت نفر نیز شایسته تقدیر شناخته شدند.
پرنیان با اشاره به دریافت اثر از ۲۲ استان کشور ادامه داد: شاعران و طنزپردازان استان‌های تهران، خراسان رضوی، قم، فارس، اصفهان، کرمان، البرز، گلستان، آذربایجان شرقی، اردبیل، ایلام، بوشهر، سیستان و بلوچستان، قزوین، گیلان، خوزستان، مرکزی، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، همدان، هرمزگان و یزد آثار خود را به این جشنواره ارسال کرده بودند.