حذف و یا عدم بیان واقعیت؛ اصلی‌ترین انحراف در بیان تاریخ انقلاب اسلامی است

حذف و یا عدم بیان واقعیت؛ اصلی‌ترین انحراف در بیان تاریخ انقلاب اسلامی است


اصلی‌ترین عامل انحراف در بیان تاریخ انقلاب اسلامی حذف و یا عدم واقعیت است، این موارد سبب شد تا جوانان در جبهه هنری یزد به روایت‌های بیان نشده از تاریخ انقلاب و زنده کردن هویت‌ها گذشته در یزد بپردازند.

اصلی‌ترین انحراف در بیان تاریخ انقلاب اسلامی علاوه بر همه دستاویزهای انحرافی، حذف و یا عدم بیان واقعیت موجود در انقلاب اسلامی است.

این که انقلاب و جریان مبارزات در چه مفادی تعریف می‌شود و یا وجود جبهه هنری در جریان انقلاب اسلامی از بزرگترین ناگفته‌های تاریخ انقلاب در یزد است.

این روزها جوانان فعال در جبهه هنری یزد با تلاش خود توانستند به روایت‌های بیان نشده از هویت یزد پرداخته و نقش هنر در انقلاب یزد را در پنج حیطه تئاتر، نقاشی، سرود، شعر و عکس بررسی کنند و تولیدات فاخری داشته و آن را برای جامعه نشر دهند.

علی اصغر مرتضایی‌راد مسئول حسینیه هنر یزد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به بخشی از فعالیت‌های این مجموعه فرهنگی و هنری اظهار داشت: حسینیه هنر یزد در سال 1396 تأسیس شد، دغدغه، سیاست‌گذاری و هدف‌گذاری کلی این مجموعه این است که روایت‌های بیان نشده از هویت یزد را پیدا و جستجو کرده و آن‌ها را زنده کند.

وی با اشاره به اینکه کار در این زمینه ابتدا با روایت‌های انقلاب شروع شد گفت: ما توانستیم در این زمینه یک کتاب به نام "اطلس تاریخ انقلاب یزد" تهیه کنیم، در این کتاب که حدود 700 صفحه دارد 30 هزار عکس جمع‌آوری شده و برای تهیه آن 200 کتاب مورد مطالعه قرار گرفته است همچنین بیش از 400 مورد مصاحبه از 200 نفر گرفته شده است.

وی گفت: برای تدوین این کتاب در حسینیه هنر یزد دو سال زمان برای پژوهش آن انجام گرفته است و جریان انقلاب، مبارزات و خاطراتی که از زمان قبل از انقلاب بوده است همچنین روایت‌ها، سیر تاریخی و تحلیل‌هایی که وجود داشته است را تا پیروزی انقلاب جمع‌آوری کردیم.

مرتضایی‌راد بیان کرد: پس از این کار پژوهش‌هایی در حوزه امور تربیتی در دهه 60 انجام گرفت که روایت زندگی اصغر بمانی مربی تربیتی دهه 60 جمع‌آوری و کتاب "برپا" از ایشان منتشر شد، همچنین پژوهش‌های متعدد دیگری در حوزه روایت زندگی هنر و هنرمندان انقلابی در دهه 60 و 70 انجام گرفته است و کتاب‌هایی در حال تدوین است.

مسئول حسینیه هنر یزد بیان کرد: ما قصد داریم که از بدنه تاریخ شفاهی (گنج) که بر اساس گفت‌وگو و مصاحبه بوده و تاریخ مردمی است استفاده کنیم و به الگوهای تجربه شده برسیم و در این مسیر از روایت‌های زندگی هنرمندان برجسته موسیقی، تئأتر و مدیران جهاد سازندگی استان استفاده کردیم و تاکنون سه کتاب "نوبت شماست"، "به چند خیاط ماهر نیازمندیم" و کتاب "برپا" منتشر شده است و شش کتاب دیگر در برنامه انتشار قرار دارد.

وی افزود: مدتی است که در راستای گسترش فضای تحقیقاتی و پژوهشی جهت دست‌یابی به منابع عظیم و درجه یک روایی که هر کدام قابلیت تبدیل شدن به مدیوم‌های مختلف داستانی، غیر داستانی مستند و غیره را دارند اقدام به تأسیس مجموعه‌ای به نام مدرسه اندیشه و هنر (ماه) کردیم.

مرتضایی‌راد ادامه داد: کار این مجموعه پیوست‌سازی هنری است و خوراک محتوایی که در طول حدود چهار سال اخیر جمع‌آوری شده را به مواد و تولیدات سمعی و بصری، صوتی و تصویری تبدیل کند.

وی تصریح کرد: نخستین محصولاتی که در سال جدید داشتیم تولید رئال موشن هنر انقلاب یزد بود که توانستیم با همکاری فعالان این مجموعه فصل هنر انقلاب را در پنج قسمت تئاتر، نقاشی، سرود، شعر و عکاسی تولید کنیم.

مسئول حسینیه هنر یزد بیان کرد: در این کارها از هنرمندان قبل از انقلاب اسم برده می‌شود اشخاصی که شناخته نشدند ولی جریان هنری انقلاب با این افراد آغاز شده است.

وی ادامه داد: با این کار این شبهه برطرف می‌شود که انقلاب تنها تظاهرات و مبارزات بوده است در صورتی که انقلاب جوانب مختلفی دارد که بیان نشده و فقط تظاهرات آن گفته شده است در حالی که فعالیت‌های هنری در انقلاب، فعالیت‌های علمی انقلاب، فعالیت‌های رسانه‌ای که در انقلاب بوده است جای بحث، گفت‌وگو، اظهار نظر و تحلیل دارد.

مسئول حسینیه هنر یزد خاطرنشان کرد: رئال موشن دیگر طراحی و تولید شده در حوزه شرح واقعه قیام دهم فروردین مردم یزد در سال‌های انقلاب است که شرح این قیام ساخته شد اما متأسفانه پخش نشد و امیدواریم در سال آینده انجام شود.

وی گفت: مستندات مختلفی در قالب پرتره، برای معرفی شخصیت‌های مختلف، ساخت مستند کوتاه و دیگر مدیوم‌ها توسط این مجموعه در حال کار است.

مرتضایی‌راد گفت: زوایای بیان نشده تاریخ انقلاب باعث شده است که هویت انقلابی دچار خدشه شود و مردمی بودن انقلاب به نحوی شاخص بودن خود را از دست بدهد.

وی بیان کرد: در جریان انقلاب و مبارزات انقلاب تمام مردم درگیر بودند و هر کسی به حسب استعداد، توانایی و فراست خود کارهایی را انجام داده‌اند و جمع این کارها یک جبهه واحدی را عرضه کرده‌اند.

مسئول حسینیه هنر یزد تصریح کرد: در فصل اول رئال موشن خیابان خیام جبهه هنری استان تشریح شده است و در کنار مبارزات انقلاب به جوانب دیگر انقلاب که کم کم باید به آن پرداخت توجه شده است.

مرتضایی‌راد گفت: مجموعه ماه کارهایی در زمینه سال‌های بعد از انقلاب اسلامی و در زمینه پیشرفت انقلاب کار انجام داده است و شخصیت‌ها، جریانات و وقایعی که باعث پیشرفت کشور شدند را معرفی می‌کنند

وی افزود: در این کار به معرفی اشخاص و شرکت‌های دانش‌بنیانی که همت و تلاش آنها منجر به یک خط شکنی و انحصارشکنی در حوزه علمی شده‌اند می‌پردازیم.