حیات دوباره خانه چهارسوقی ها در بافت تاریخی شهر میراث جهانی یزد

حیات دوباره خانه چهارسوقی ها در بافت تاریخی شهر میراث جهانی یزد


حیات دوباره خانه چهارسوقی ها در بافت تاریخی شهر میراث جهانی یزد

خانه چهار سوقی ها در بافت تاریخی شهر میراث جهانی یزد با اعتباری بالغ بر ۳۰ میلیارد ریال جانی دوباره خواهد گرفت.

محمد علی سلمانی با بیان اینکه پروژه مرمت و احیای خانه چهارسوقی ها پس از گذشت حدود دو سال در مراحل پایانی خود قرار دارد، اظهار کرد: تا به حال عملیات آواربرداری، لایه نگاری خط های اصلی معماری، حذف الحاقات، آسیب نگاری وضع موجود، پی بندی و استحکام بخشی عناصر باربر، سبک سازی و مرمت پشت بام و مرمت عناصر وابسته به معماری شامل تزئینات درب، پنجره و ... انجام گرفته است.

معاون امور زیربنایی و حمل و نقل شهری شهرداری یزد اظهار امیدواری کرد: با توجه به پیشرفت ۹۵ درصدی طرح مرمت و احیاء این خانه تاریخی شاهد مراسم بهره برداری این بنا در پایان سال جاری به عنوان پردیس فرهنگی بافت تاریخی شهرداری یزد خواهیم بود،در همین راستا لازم می‌دانم از همکاران خدوم خود در سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری یزد اعم از ریاست، کارشناسان فنی، مهندسین ناظر وکار گروه های مرمت و بازسازی که با پیگیری های بی وقفه و خالصانه تمام تلاش خود را معطوف کرده تا ضمن اجرای بی عیب و نقص این پروژه بتواند در زمان مقرر آماده بهره برداری نمایند قدردانی مینمایم.

وی در خصوص معماری و ساختار خانه چهارسوقی ها، بیان داشت: این بنای ارزشمند تاریخی در سه طبقه می باشد و شالوده اصلی دیوارها از خشت خام با ملات گل بوده و شامل حیاطی مستطیلی شکل، ۲۰ اتاق، یک تالار، یک اتاق ارسی، دو قنات و یک پایاب می باشد.

گفتنی است خانه تاریخی چهار سوقی ها  واقع در محله تاریخی گازرگاه  با قدمتی در حدود ۱۵۰ سال از خانه های تاریخی دوران قاجار در یزد می باشد که به شماره ۲۳۸۸۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.