درسی که عزاداری امسال به ما داد

درسی که عزاداری امسال به ما داد


درسی که عزاداری امسال به ما داد

نحوه برگزاری مراسم‌ها نشان داد که امام حسینی‌ها نماد عقلانیت هستند همچنان که امام حسین (ع) و عاشورا نماد عقلانیت است.

 به گزارش یزد رسا ـ برگزاری مراسم عزاداری در دهه اول محرم امسال به وضوح به ما نشان داد که برای امور مختلف باید از ساده‌سازی پرهیز کرد و خود را به اولین راه‌حلی که به ذهنمان می‌رسد منحصر نکنیم.

قبل از برگزاری مراسم محرم، عده‌ای بخاطر وضعیت کرونایی، راحت‌ترین مسیر را پیشنهاد می‌دادند و می‌گفتند در این شرایط نباید دنبال برگزاری مراسم عزاداری باشیم، عده‌ای نیز بی‌توجه به شرایط متفاوتی که در آن قرار داشتیم، از برگزاری مراسم بدون توجه به پیامدهای کرونایی آن سخن گفتند.

اما این همه ماجرا نبود و سرنوشت عزاداری محرم امسال صرفا در تعطیلی یا برگزاری بدون ملاحظه منحصر نشد، چرا که راه سومی هم وجود داشت و آن برگزاری مراسم با رعایت حداکثری دستورالعمل‌های بهداشتی بدون اینکه به کسی آسیبی برسد.

چیزی که در نهایت توسط اکثریت هیئت‌ها در سراسر کشور اتفاق افتاد همین مسیر سوم بود و در نهایت شاهد برگزاری مراسم محرمی متفاوت از قبل بودیم. در این بین البته برخی از مداحان و هیئتی‌ها نیز دست به اقدامات خلاقانه‌ای زدند که محرم امسال را بیش از پیش متفاوت کرد.

آنچه برگزاری مراسم عزاداری دهه اول محرم امسال به ما آموخت این است که نباید به ساده‌ترین مسیر اکتفا کرد و انتظار داشت با عافیت‌طلبی بتوان راه امام حسین علیه‌السلام را پیش برد، به هر حال لازم است برخی مواقع هم برای عزاداری امام حسین قدری خود را به زحمت بیندازیم.

از سوی دیگر نحوه برگزاری مراسم‌ها نشان داد که امام حسینی‌ها نماد عقلانیت هستند همچنان که امام حسین (ع) و عاشورا نماد عقلانیت است؛ درست است آنچه در روضه‌ها و در مراسم‌ها شنیده‌ایم بیشتر بعد عاطفی و بعضا هم حماسی عاشورا است اما بعد مهم دیگر حادثه عاشورا بعد عقلانی و منطقی آن است و امام حسین علیه‌السلام و حرکت حماسی عاشورا نیز نمادی از عقلانیت است.

در برگزاری مراسم عزاداری محرم سال 1399 شمسی و 1442 قمری در ایران، امام حسینی‌ها عقلانیت و عشق را با هم نشان دادند و وقتی عقلانیت و عشق در هم تنیده شود نتیجه‌اش همانی می‌شود که طی چند روز اخیر شاهد آن بودیم.

یقینا در دیگر امور هم اگر کار را به دست عاقلان داده شود نتیجه همین خواهد بود؛ کسانی که کشور را امروز به چنین وضعیتی دچار کردند بیشترین مشکل‌شان اتفاقا با همین عقلانیت است و آن‌ها همان‌هایی هسنند که برای برگزاری مراسم عزاداری محرم سنگ‌اندازی می‌کردند و نمی‌خواستند شور و شعور حسینی را ببینند.