رئیس کل دادگستری یزد: بخشی از فسادها نتیجه چشم‌بستن بر لغزش‌ها به بهانه حفظ حرمت‌هاست

رئیس کل دادگستری یزد: بخشی از فسادها نتیجه چشم‌بستن بر لغزش‌ها به بهانه حفظ حرمت‌هاست


رئیس کل دادگستری یزد: بخشی از فسادها نتیجه چشم‌بستن بر لغزش‌ها به بهانه حفظ حرمت‌هاست

رئیس کل دادگستری استان یزد گفت: اگر برروی فسادها چشم نبندیم و به بهانه حفظ حرمت ها از کنار آن نگذریم، قطعا بسیاری از مشکلات اداری و نابسامانی‌های کشور حل می‌شود.

«غلامعلی دهشیری» در بازدید از سازمان بازرسی کل استان که به مناسبت سی و نهمین سالروز تأسیس این سازمان صورت گرفت با بیان این که سازمان بازرسی چشم و گوش نظارتی قوه قضائیه محسوب می‌شود، گفت: سازمان بازرسی باید از تمام توان و ظرفیت‌های قانونی خود در امر نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین و در نهایت تهیه گزارشات فنی و کارشناسی و حقوقی استفاده کند.

وی افزود: امروز اگر شاهد نابسامانی و اخلال در امور مردم در برخی حوزه ها هستیم شاید حاصل برخی ترک فعل‌هایی است و یک مدیر از ورود جدی به انجام کامل وظایف محوله بالاخص در دوران تحریم و جنگ اقتصادی، بی‌توجهی، سهل انگاری یا غفلت کرده است.

این مقام قضایی تأکید کرد: این هنر نیست که مدیری بدون درگیری جدی با چالش‌های حوزه مدیریتی در حاشیه خدمت کند، هنر مدیر آن است که در دوران تحریم با جسارت، صلابت و تمام قوت به میدان مبارزه با تحریم و بیش از آن مبارزه با فساد در درون مجموعه خود بیاید.

وی افزود: به فضل خدا استان یزد از مدیران و کارکنان متدین و متشرع، پاکدست و باصفا و صداقت و اهل خدمت بی منت  و برخوردار از سلامت نفس است و باید مراقبت شود حفظ این وضعیت و ارتقای سلامت نظام اداری را با امرنظارت هدفمند و موثر سازمان بازرسی رقم زد.

دهشیری تصریح کرد: البته نظارت ها نباید به گونه ای باشد که مدیر شجاعت و جسارت و فرصت و مجال خدمت خود را از دست دهد بلکه باید نظارت ها پیشگیرانه و همراه با ارائه طریق صورت گیرد و از مدیران سالم، اثربخش، شجاع و ریسک پذیر به ویژه در حوزه مقابله با تحریم و فساد حمایت شود و مورد تشویق قرار گیرند.

وی در تبیین نقش سازمان بازرسی کل کشور گفت: این سازمان به عنوان یکی از بازوان دستگاه قضایی بر حسن جریان امور و  اجرای درست قوانین و حاکمیت قانون در ادارات و سازمان ها نظارت مستمر دارد.

دهشیری از قضاوت و نظارت به عنوان دو وظیقه اصلی قوه قضائیه یاد کرد و افزود: بخش نظارت قوه بر عهده سازمان بازرسی و دیوان عدالت اداری نهاده شده است.

وی با بیان این که در دوره تحول و باتوجه به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی  وظیفه قوه قضاییه و به خصوص سازمان بازرسی مضاعف شده است اظهار کرد: تحقق امنیت ، نظارت و پیاده شدن قانون در ادارات مستلزم برنامه ریزی و وقت گذاری و اولویت بندی سازمان بازرسی کل کشور است.

رئیس شورای قضائی استان با اشاره به تدوین سند تحول و امنیت قضایی، بیان کرد: برنامه‌های دستگاه قضایی و سازمانها باید منطبق با این اسناد تنظیم و عملیاتی شود.

وی ضمن اشاره به رویکرد جدید سازمان در دوره تحولی قوه قضائیه بر  توجه به ترک فعل ها و شناسایی گلوگاههای فساد و  حمایت از مدیران ریسک‌پذیرعنوان کرد: باید در حوزه ساخت و سازها، واگذاری ها و هم در حوزه مدیریت هایی که کم کم فساد یک مدیر و مجموعه ای را در بر می گیرد نظارت فیزیکی و الکترونیکی بیشتری توسط سازمان بازرسی صورت گیرد.

رئیس کل دادگستری استان یزد افزود: بر اساس مصوبه شورای حفظ حقوق بیت المال سازمان بازرسی برای یک بار از طرح های واگذاری سازمانهای متولی اراضی استان لیستی تهیه و باهمکاری نهادهای مرتبط  بررسی لازم و اقدام قانونی معمول دارد تا نیازی به ورود دادستانی به این موضوعات نباشد.

وی به انتظارات مردم از سازمان بازرسی اشاره کرد و گفت:  با توجه به شرایط اقتصادی و بازار و بی‌ثباتی قیمت‌ها، مطالبه گری مردمی از جمله به این سازمان افزایش داشته که کار را برای سازمان بازرسی در پیگیری و حل آنها دشوار ساخته است.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی دادگستری یزد، دهشیری در پایان با تقدیر از زحمات سازمان بازرسی و حضور قوی در برخی از پرونده‌ها گفت: با دقت و نظارت بیشتر بر حسن اجرای قوانین و مقررات و پیشگیری می توان از تشکیل بسیاری از پرونده ها جلوگیری کرد.