رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر یزد؛ احیای کارکردهای متعدد مساجد در پربازدیدترین جاذبه گردشگری یزد

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر یزد؛ احیای کارکردهای متعدد مساجد در پربازدیدترین جاذبه گردشگری یزد


حجت الاسلام حیدری از احیای کارکردهای متعدد مساجد در پربازدیدترین جاذبه گردشگری یزد در ایام نوروز خبر داد.

 حجت الاسلام سید ناصر حیدری رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر یزد اظهار کرد: کارکرد مساجد صرفاً عبادی نیست بلکه در آنها طی دوران مختلف اتفاقات متعددی اعم از سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و هنری رقم خورده است لذا احیای این کارکردها را در مسجد جامع یزد به عنوان پربازدیدترین مکان گردشگری استان دنبال می‌کنیم.

 

حجت‌الاسلام سید ناصر حیدری مسجد جامع یزد را پربازدیدترین جاذبه‌ی گردشگری در استان یزد خواند و تصریح کرد: هرچند برخلاف اماکن گردشگری مانند آتشکده و باغ دولت‌آباد که در آن‌ها بلیط‌فروشی صورت می‌گیرد و از این حیث دارای آمار بازدیدهای کاملاً مشخصی هستند، بازدید از مسجد جامع یزد رایگان است لذا آمار دقیقی در این باره وجود ندارد.

 

وی افزود: با این حال به طور غیررسمی برآورد می‌شود طی ایام نوروز بالغ بر ۱۰۰ هزار نفر و حتی حدود ۱۴۰ هزار بازدید از این جاذبه گردشگری شهر میراث  جهانی یزد انجام شود.

 

به گفته حیدری، میانگین بازدید روزانه از مجموعه مسجد جامع یزد بین ۸ تا ۱۰ هزار نفر است که از این لحاظ رکورددار در بین بناهای تاریخی و گردشگری استان یزد است.

 

وی با اشاره به انواع مساجد، گفت: مساجد جامع با برخورداری از بیشترین و متنوع‌ترین کارآیی در قلب اجتماعات شهرسازی قدیم قرار داشته‌اند و با توجه به وسعت و گستردگی آنها به عنوان نمونه در مورد مسجد جامع یزد که دارای ایوان بزرگ و چهار شبستان است به‌ جز عبادت و نمازخانه دارای کارکردهای متعددی اعم از سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و هنری نیز بوده‌اند.

 

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر یزد اظهار کرد: در راستای معرفی همین کارکردها، از سوی نوروزگاه مسجد جامع برنامه‌های متعددی طراحی شده که در هر شیفت کاری به همت ۷۰ نفر اجرایی و ارائه خدمت به گردشگران و مسافران نوروزی می‌شود.

 

وی برنامه ویژه کودکان در قالب خانه گل‌های بهشت، ایجاد کافه شهدا برای استراحت و پذیرایی از میهمانان نوروزی در فضایی با تم دفاع مقدس، ایستگاه‌های مشاوره و بازی کودکان، تور ۳۶۰ درجه مجازی از جاذبه‌های گردشگری یزد، ایستگاه چالش دخترانه آفتاب با موضوع مهدویت، کافه کتاب و اختصاص فضایی با طراحی دو بال فرشته که بیانگر هویت اصیل انسان است برای تهیه عکس، همچنین اجرای برنامه‌هایی مانند جمع‌خوانی قرآن کریم، اجرای تواشیح و ابتهال و پخش زنده اذان و حتی اجرای سرود در بیرون از فضای مسجد را از اقدامات صورت گرفته در این نوروزگاه خواند که مورد استقبال قرار گرفته است.

 

حجت الاسلام حیدری گفت: غالباً با بازخوردهای خوبی در مورد این برنامه‌ها از سوی مسافران نوروزی مواجه هستیم و در اندک مواردی مانند استفاده از پوشش حجاب چادر برای بانوان بازدیدکننده نیز سئوالاتی مطرح می‌شود که با پاسخگویی در این موارد نیز رضایت مخاطبان را شاهد هستیم چرا که معتقدیم خانه‌ی خدا کمتر از بارگاه ائمه و بقاع متبرکه که حضور در آنها مستلزم رعایت آداب و پوشش خاصی است، نیست.

 

مسئول نوروزگاه مسجد جامع یزد با ابراز امیدواری نسبت به تداوم اجرای این برنامه‌ها در طول سال، بر تکثیر و انتشار این اقدامات در دیگر مساجد تاکید کرد و گفت: متولیان مساجد باید با ایجاد چنین ظرفیت‌ها و کارکردهایی، پویایی بیشتری را در مساجد ایجاد و اتفاقات فرهنگی خوبی را در آنها رقم بزنند.