رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر میراث جهانی یزد: روزانه ۷۰ رفتگر زیر پای مسافران نوروزی یزد را رفت و روب کردند

رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر میراث جهانی یزد: روزانه ۷۰ رفتگر زیر پای مسافران نوروزی یزد را رفت و روب کردند


رئیس کمیسیون گردشگری شورای اسلامی شهر یزد ضمن تشریح اقدامات صورت گرفته برای میزبانی خاطره‌انگیز یزد از مسافران نوروزی امسال، از خدمات‌رسانی روزانه ۷۰ نفر از نیروهای خدمات شهری برای نظافت و رفت و روب این شهر خبر داد.

«فاطمه حقیر السادات» ضمن اشاره به اقدامات صورت گرفته از سوی شهرداری شهر میراث جهانی یزد برای میزبانی از مسافران نوروزی در بهار ۱۴۰۱ تصریح کرد: در این ایام به منظور جمع‌آوری زباله‌ها و نظافت و رفت و روب این شهر تاریخی در هر روز کاری طی شیفت‌های متوالی ۷۰ نفر از نیروهای خدمات شهری فعالیت داشتند.

وی از جمع‌آوری ۷۰ تن خاک و نخاله طی ۱۰ روز قبل از ایام میزبانی یزد از مسافران نوروزی خبر داد و تناژ جمع‌آوری روزانه زباله در شهر یزد را ۳۰ تن اعلام کرد و گفت: تعداد ۸۰ عدد سطل تفکیکی زباله نیز در شهر نصب شد.

وی همچنین از خدمات شهری و سرویس‌های بهداشتی به صورت ۲۴ ساعته به ویژه در بافت تاریخی شهر یزد به عنوان دیگر اقدامات صورت گرفته در این حوزه یاد کرد و گفت: یزد شهر میراث جهانی و پایتخت شهرهای جهان است و تعامل فرهنگی گردشگران با ارزش‌های فرهنگی یزد و رعایت اصول گردشگری پایدار می تواند اثرات مثبت و سازنده‌ای را در بر داشته باشد.

حقیرالسادات به فضاسازی و گل‌آرایی کوچه‌های پرتردد در بافت تاریخی مانند کوچه لاری‌ها و کوچه محمودی نیز اشاره و عنوان کرد: در همین راستا تعداد ۸۰۰ گلدان دیواری و ۶۰۰ گلدان سبدی آویز با گل اطلسی نصب شده است، همچنین تعداد ۳۰۰ گلدان شب بو داخل فلاور باکس و چهار هزار مترمربع از باغچه‌های بافت تاریخی با گل‌های شب‌بو،  اطلسی، بنفشه و جعفری کاشته شد.

وی ضمن اشاره به نورپردازی بافت تاریخی با همکاری شرکت توزیع برق و رنگ‌آمیزی ۴۰ هزار مترمربع از سنگ جداول این منطقه، گفت: برپایی نوروزگاه‌ها و گستراندن سفره‌ هفت‌سین در میدان امیرچقماق، باغ دولت‌اباد، باغ ملی، بوستان خانواده و بافت تاریخی شهر از دیگر اقدامات صورت گرفته برای آماده سازی این عرصه تاریخی برای بازدید مسافران نوروزی بود.

رئیس کمیسیون گردشگری شورای اسلامی شهر یزد با اشاره به تدارک تورهای گردشگری  و اتوبوس گردشگری در این جهانشهر برای ایام نوروز، تصریح کرد: چهار اتوبوس گردشگری از اول تا دوازدهم فروردین ماه با هدف آشنایی شهروندان و مسافران نوروزی با تاریخ، معماری و فرهنگ و میراث ماندگار شهر جهانی یزد فعالیت داشتند.

وی ضمن اشاره به کمپ‌های اسکان و خدمات مربوطه از سوی شهرداری، یادآور شد: اتوبوس‌های گردشگری یزد در دو شفیت از محل پایانه دولت‌آباد به گردشگران خدمت رسانی می‌کردند.

حقیر السادات در پایان ضمن قدردانی از همکاری تمام معاونت‌ها و سازمان‌های شهرداری در این ایام تعطیلات، خاطرنشان کرد: شهر میراث جهانی یزد داری بافت تاریخی متراکم و زنده است و وجود آب انبارها، ساباط‌ها، تویزه‌ها و بادگیرها در این شهر، نمادهایی از معماری خاص این شهر و نماد پایداری آن هستند.