سیل بالغ بر ۱۲۰۰ میلیارد تومان خسارت به یزد وارد کرد

سیل بالغ بر ۱۲۰۰ میلیارد تومان خسارت به یزد وارد کرد


استاندار یزد با اشاره به اینکه پس از وقوع سیل تمام دستگاه‌ها برای مقابله با بحران بسیج شدند گفت: سیل بالغ بر ۱۲۰۰ میلیارد تومان خسارت به یزد وارد کرد.

مهران فاطمی امشب در نشست ستاد مدیریت بحران استان یزد که با حضور وزیر کشور برگزار شد اظهار داشت: استان یزد یک استان کویری است که پدیده‌ها و مخاطرات اقلیمی را در شدیدترین حالت تجربه می‌کند.

وی افزود: سال گذشته خسارت خشکسالی یزد حدود دو هزار و 350 میلیارد تومان،‌ سرمازدگی 5 هزار و 200 میلیارد تومان،‌ طوفان بیش از هفت هزار میلیارد تومان و خسارت ریزگردها بالغ بر 500 میلیارد تومان و خسارت سیل اخیر هم چیزی نزدیک به 1200 میلیارد تومان بود.

وی بیان کرد: در دهم اردیبهشت سامانه جوی بی‌سابقه‌ای وارد استان شد و در شهر یزد که متوسط بارش سالانه آن 47 میلی‌متر است،‌ در مدت 55 دقیقه با متوسط بارش بالغ بر 27 میلی‌متر مواجه شد.

فاطمی با تاکید بر اینکه دوره چنین بارشی هر صدسال یکبار است گفت: این موضوع سبب شد که در مدت کم هم شهر یزد وضعیت بدی پیدا کند و هم اینکه سیل‌بندها به دلیل رسیدگی نشدن در طول سال‌های اخیر و دخل و تصرف‌های انجام شده،‌ نتوانست آب را کنترل کند و سیل به داخل شهر و شهرستان یزد وارد شد.

استاندار یزد با بیان اینکه شهرستان‌های اردکان،‌ میبد هم درگیر این سیل شد گفت: ما حدود 625 میلیارد تومان در بخش کشاورزی و دام،‌ 326 میلیارد تومان در حوزه اماکن مسکونی و تجاری و 313 میلیارد تومان در بخش تاسیسات شهری خسارت داشتیم.

وی تصریح کرد: به 541 واحد مسکونی شهری در یزد آسیب وارد شد که 29 مورد نیاز به بازسازی و مابقی نیاز به تعمیر دارند و در واحدهای مسکونی روستایی و تجاری شهری و روستایی هم خسارت‌های زیادی وارد آمد.

فاطمی از وارد آمدن 1170 مورد به راه و ابنیه در این سیل اشاره کرد و گفت: خسارت به ساختمان‌های دولتی و غیر دولتی و همچنین وسایل نقلیه در سطح شهر یزد خسارت‌های زیادی وارد شد.

استاندار یزد از تلف شدن 550 راس و یک هزار طیور،‌ خسارت به 850 هکتار از اراضی زراعی و خسارت به 5104 تن از محصولات زراعی و 320 هکتار از باغات خبر داد و گفت: این تنها بخشی از خسارت‌های وارد شده است.

وی با بیان اینکه هواشناسی ابتدا وضعیت زرد را اعلام کرد و بلافاصله به تمام دستگاه‌ها هشدار لازم داده شد گفت: با توجه به اینکه سیستم‌های پیش‌بینی ما دچار مشکل است،‌ وضعیت زرد بلافاصله به وضعیت نارنجی تغییر کرد.

فاطمی با اشاره به کمبود تجهیزات گفت: ما حتی در تامین یک بولدوزر هم با مشکل مواجه بودیم و با تلاش صورت گرفته از بخش خصوصی توانستیم بخشی از مشکلات را برطرف کنیم.

استاندار یزد خاطرنشان کرد: علی‌رغم ناکافی بودن تجهیزات از توان شرکت‌ها و بخش خصوصی استفاده شد و آب منازل در طول یکی دو روز تخلیه شد و در این زمینه باید از سپاه و بسیج به دلیل حضور به موقع خود و کمک خوبی که کردند تشکر کنیم.

وی عنوان کرد: سامانه‌ای طراحی شد تا تمامی خانوارهای آسیب دیده پیامک بزنند و ما ظرف مدت سه تا چهار روز به واحدهای خسارت دیده مراجعه کرده و برآورد اولیه انجام شد.

فاطمی تصریح کرد: به علاوه اینکه از محل مسئولیت اجتماعی معادن و صنایع در حال پیگیری هستیم که در جبران خسارت کمکی انجام شود ولی حجم بالای خسارت‌ها نیاز به کمک برای رفع مشکل از مرکز را افزایش داده است.

استاندار یزد با بیان اینکه بسیاری از خانوارهایی که آب به منازل آنها وارد شده مستاجر هستند و نباز به اجاره فوری منزل دارند افزود: درحال حاضر لازم است که پنج میلیارد تومان به صورت فوری جهت رهن منازل مسکونی افرادی که خانه‌های آنها نیاز به تعمیر و بازسازی دارد تامین کنیم.

وی خاطرنشان کرد: برای جبران خسارت سیل نیاز فوری به تامین تسهیلات تعمیری و بازسازی برای 630 واحد مسکونی،‌ اختصاص 20 میلیارد تومان اعتبار هزینه‌ای به صورت تنخواه برای اداره کل مدیریت بحران استان،‌ نیاز به مبلغ 100 میلیارد تومان برای ایمن‌سازی 50 کیلومتر سیلبندهای حفاظتی شهر یزد، ‌مبلغ 200 میلیارد تومان برای ارتقای سطح ایمنی تاسیسات شهر یزد،‌ مبلغ 150 میلیارد تومان اعتبار برای پاکسازی و بازگشایی رودخانه‌ها و مسیل‌ها،‌ مبلغ 120 میلیارد تومان اعتبار برای بازسازی راه‌های خسارت دیده و مبلغ یک هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح دفع آب‌های سطحی شهر یزد وجود دارد.