شاهد حضور گردشگران زيادي در شهر جهاني يزد هستيم

شاهد حضور گردشگران زيادي در شهر جهاني يزد هستيم


مدیر منطقه یک شهرداری شهر میراث جهانی یزد و شهردار کشیک نخستین روز از سال 1401 در یزد گفت: شاهد حضور گردشگران زيادي در شهر جهاني يزد هستيم.
 
 
با توجه به حجم بسیار بالای وظایف و فعالیت‌های شهرداری در ایام نوروز،‌ برنامه‌ریزی لازم برای حضور شهرداران کشیک در روزهای مختلف نوروز در شهرداری یزد انجام شد و بر این اساس، ‌هر روز یکی از مدیران شهرداری به عنوان شهردار کشیک،‌ مسئولیت پیگیری امور در سطح شهر را دارد و از این روز،‌ کادر اجرایی هفته‌نامه آوای شهر‌در هر شماره این نشریه به سراغ شهردار آن روز رفته و از وی در ارتباط با وضعیت شهر و اقدامات شهرداری پرس‌وجو می‌کند.
با حمید دهقان بنادکی مدیر منطقه یک شهرداری شهر میراث جهانی یزد به مصاحبه پرداختیم که در روز اول فرودین 1401 به عنوان شهردار کشیک مشغول به فعالیت است.
دهقان در این گفت‌و‌گو با اشاره به بازدیدهایی که از بخش‌های مختلف شهر انجام گرفته اظهار داشت: خوشبختانه با کاهش محدودیت‌های کرونایی و افزایش میزان سفرهای نوروزی شاهد حضور گردشگران زیادی در شهر جهانی یزد هستیم.
مدیر منطقه یک شهرداری شهر میراث جهانی یزد افزود: در شهرداری یزد از مدت‌ها قبل جلساتی با عنوان ستاد تسهیلات نوروزی برگزار و کمیته‌های مختلف آن وظایف گوناگون را دنبال می‌کردند تا شهر هرچه بیشتر و بهتر آماده میزبانی از گردشگران باشد.
وی افزود: ‌قابل پیش‌بینی بود که یزد به دلیل بافت ارزشمند تاریخی، جاذبه‌های دیدنی، قرارگیری در کریدور اصلی شمالی جنوبی و شرقی غربی کشور مورد استقبال حجم زیادی از گردشگران باشد و تا به این لحظه هم افراد زیادی با حضور در یزد از بخش‌های مختلف این شهر بازدید کرده‌اند.
شهردار کشیک شهر میراث جهانی یزد در روز اول فروردین 1401 عنوان کرد: شهرداری یزد و سایر دستگاه‌های اجرایی هم سعی کردند با اقداماتی هماهنگ مهمان نوازی خوبی را داشته باشند و زمینه رضایت مسافران عزیز را فراهم آورند.
دهقان بنادکی خاطرنشان کرد: اقداماتی از جمله نورپردازی اماکن گردشگری، نظافت و شستشوی معابر، رنگ‌آمیزی سنگ جداول، گاردیل‌ها، پایه چراغ‌ها، روشنایی بلوارها، نصب اِلمان‌ها، مبلمان شهری، تعویض و نصب علائم ترافیکی از جمله فعالیت‌هایی است که شهرداری از مدت‌ها قبل و برای آمادگی ایام نوروز در تمام سطح شهر انجام داده است.
مدیر منطقه یک شهرداری شهر میراث جهانی یزد در ارتباط با میزان حضور گردشگران و مسافران نوروزی در شهر یزد خاطرنشان کرد: بخش عمده‌ای از مراکز اقامتی شهر یزد تکمیل شده و از روز 27 اسفندماه تاکنون بالغ بر 15 هزار نفر در قالب حدود 3100 خانواده در مراکز اسکان فرهنگیان نیز اسکان داده شده‌اند و این آمارها نشان می‌دهند که خوشبختانه یزد جهانی، مورد استقبال مردم ایران قرار گرفته و امیدواریم این روند تا پایان تعطیلات نوروزی ادامه داشته باشد.
وی در ارتباط با منطقه تحت مدیریت خود در شهر میراث جهانی یزد هم گفت: منطقه یک شهرداری با وسعتی در حدود 2850 هکتار و 120 هزار نفر جمعیت در قسمت شمالی شهر یزد واقع شده است و یکی از اصلی‌ترین ورودی‌های شهر یزد از سمت شمال کشور در همین منطقه است که حجم زیادی از گردشگران از این مسیر تردد می‌کنند.
دهقان بنادکی ادامه داد: لذا تلاش کردیم با ساماندهی ورودی شمالی شهر، ایجاد مراکز اسکان موقت، ایجاد محل‌های راهنمای گردشگری، ایجاد نوروزگاه‌های فرهنگی و برنامه‌های مختلف شرایط مطلوبی را برای گردشگران ایجاد کنیم.
وی افزود: مجموعه دروازه قرآن، بوستان غدیر، بوستان شهدای کوچه بیوک، بوستان شهدا، میدان حج از مهمترین فضاهای شهری هستند که برای گردشگران به بهترین نحو آماده شده و مسافران نوروزی هم از آن استقبال خیلی خوبی تا به الان داشتند.
مدیر منطقه یک شهرداری شهر میراث جهانی یزد با بیان اینکه مهمان‎‎نوازی در فرهنگ فارسی به معنای ابراز لطف عملی، تفقد و پذیرایی از مهمان است و این رسم که در شرع و دین اسلام نیز مورد تاکید قرار گرفته، از رسوم زیبای ایرانیان از دیرباز تاکنون است گفت: یکی از خصوصیات برجسته یزدی‌ها مهمان‌نوازی و زندگی مسالمت‌آمیزی است که با همه اقوام و گروه‌ها در گذشته و حال با یکدیگر داشته و دارند.
وی خاطرنشان کرد: برای بسیاری از گردشگران، علاوه‌بر جاذبه‌های گردشگری، فرهنگ بومی و محلی و نوع رفتار مردم نیز حائز اهمیت است، به‌نحوی که از آن می‎‎توان به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین عوامل رشد و توسعه گردشگری ماندگار یاد کرد.
شهردار کشیک شهر میراث جهانی یزد در روز نخست سال 1401 افزود: معمولاً، گردشگران، به‌عنوان سفیران فرهنگی، علاوه ‌بر انعکاس خاطرات و زیبایی جاذبه‌های مقاصد سفرهایشان، نوع رفتار جوامع محلی و فرهنگ بومی را نیز در دیدگاه‎‎های خود نقل می‎‎کنند و  هر گونه برخورد نامناسب با آنها می‎‎تواند گردشگری کشور مقصد را تحت‌تاثیر قرار دهد و صدمات جبران‌ناپذیری به صنعت گردشگری مقصد وارد کند.
دهقان بنادکی گفت:‌ یکی از آدابی که در کنار تمدن و معماری کهن‌شهر جهانی یزد مورد وثوق و توجه گردشگران قرار گرفته، مهمان‎‎نوازی، آداب و سنن اصیل یزدی‎ها از گذشته تاکنون است که یکی از عوامل مهم جهانی‌شدن این شهر و افزایش استقبال گردشگران محسوب می‎‎شود.