شهردار شهر میراث جهانی یزد: شورای بافت تاریخی یزد تشکیل می شود

شهردار شهر میراث جهانی یزد: شورای بافت تاریخی یزد تشکیل می شود


شهردار شهر میراث جهانی یزد: شورای بافت تاریخی یزد تشکیل می شود

شهردار یزد در دیدار با فرماندهان انتظامی استان یزد با اشاره به اینکه شهرداری یزد آمادگی کامل دارد مثل گذشته و حتی بهتر و بیشتر با نیروی انتظامی تعامل داشته باشد، اظهار داشت: هر جایی که کاری بر زمین مانده و نیاز به اقدام از سوی شهرداری است، آمادگی لازم برای انجام آن وجود دارد.

 ابوالقاسم محی الدینی با اشاره به مسائل و مشکلاتی که در حوزه بافت تاریخی شهر یزد مطرح شد، گفت: شورایی در استان به نام شورای بافت وجود دارد که رئیس آن استاندار است و مدیریت آن به شهردار تفویض شده و به دنبال تشکیل آن در هفته آینده هستیم.

شهردار شهر میراث جهانی یزد با تاکید بر اینکه تمامی موضوعات مرتبط با بافت تاریخی یزد در این شورا به بحث و بررسی گذاشته می شود، گفت: قطعاً یکی از مباحث مختلفی که دغدغه فراوانی در این منطقه وجود دارد، بحث امنیت بافت تاریخی است.

وی با تاکید بر اینکه امنیت بدون مشارکت مردم تامین نمی شود، تصریح کرد: در دیداری که با معتمدین محلات بافت تاریخی یزد داشتیم تاکید شد که برای تامین امنیت نیاز است که مردم خودشان هم در این موضوع مشارکت داشته باشند.

محی الدینی محوریت بررسی امور در محلات مخلتف را مساجد دانست و عنوان کرد: با کمی تامل و دقت در بافت تاریخی یزد می توان دریافت که شکل گیری محلات در یزد و نوع معماری شهری این بافت هم با تکیه بر نقش مساجد و بازار بوده است.

شهردار یزد با اشاره به اینکه در شهرسازی جدید که برگرفته از معماری غربی است این اصول رعایت نشده، عنوان کرد: محلات قدیمی ما همچنان کارایی خود را حفظ کرده و همین الان ما نزدیک به ۱۲۶ محله ریز و درشت داریم که در تقسیم بندی های ما به چهل و اندی محله رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه باید این کارایی برای مساجد دوباره احیا شود، عنوان کرد: احیای مشارکت مردم در امور مختلف منطقه از جمله تامین امنیت و کارایی بخشی دوباره به نقش محوری مساجد می تواند بسیاری از مشکلات درون محله ای را برطرف کند.

سردار عباسعلی بهدانی فرد فرمانده انتظامی استان یزد هم در این دیدار با اشاره به اینکه نیروی انتظامی و شهرداری در امور مختلفی با یکدیگر ارتباط نزدیکی دارند، اظهار داشت: امیدواریم در دوره جدید شهرداری شاهد بهتر و بیشتر شدن این تعامل، ارتباط و همکاری باشیم.

وی با اشاره به مشکلاتی که مردم با آن روبرو هستند، گفت: با وجود تمامی این مشکلات، مردم همچنان حمایت لازم را از نظام و کشور دارند و این وظیفه مسئولان است که قدردان آنها باشند و با خدمات مناسب در راستای رفع مشکلات آنها قدم بردارند.

فرمانده انتظامی استان یزد خاطرنشان کرد: بخشی از مسائل روزمره مردم به صورت مشترک بین نیروی انتظامی و شهرداری است و باید این دو نهاد با هماهنگی هرچه بیشتر نسبت به رفع این مشکلات قدم بردارد.

بهدانی فرد بر ضرورت توسعه فعالیت های فرهنگی در زمینه های مختلف مرتبط با این دو نهاد به ویژه مباحث ترافیکی خاطرنشان کرد: بسیاری از مسائل و مشکلات نیازمند انجام امور مختلف فرهنگی و برگزاری کلاس ها و دوره های آموزشی است.

وی با بیان اینکه در حوزه های ترافیکی پیگیری های زیادی از سوی نیروی انتظامی و پلیس راهور صورت گرفته خاطرنشان کرد: در این حوزه همچنان مشکلاتی وجود دارد که امیدواریم در دوره جدید شهرداری با همکاری و همراهی خوب این دو نهاد، زمینه رفع این مشکلات فراهم شود و مردم در حوزه های ترافیکی مشکلی نداشته باشند.

فرمانده انتظامی استان یزد خاطرنشان کرد: در زمینه های آموزشی هم هماهنگی های لازم صورت گرفته که بتوانیم در حوزه های مختلف از جمله آسیب های اجتماعی، مسائل فرهنگی استان و سایر امور مربوطه فعالیت های خوبی انجام دهیم.

بهدانی فرد ادامه داد: در حوزه حاشیه نشینی هم باید تعامل و ارتباط نیروی انتظامی و شهرداری افزایش یابد، گفت: یکی از اقداماتی که احساس می شود شهرداری باید به آن توجه بیشتری داشته باشد، ارائه خدمات بیشتر و بهتر به این مناطق است.