شهردار یزد: اهالی مطبوعات به عنوان واسطه بین مردم و مسئولان باید صداقت و صراحت قلم داشته باشند

شهردار یزد: اهالی مطبوعات به عنوان واسطه بین مردم و مسئولان باید صداقت و صراحت قلم داشته باشند


شهردار یزد: اهالی مطبوعات به عنوان واسطه بین مردم و مسئولان باید صداقت و صراحت قلم داشته باشند

شهردار شهر میراث جهانی یزد در دیدار اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات استان با وی، مصونیت را از مهمترین نیازهای روانی خبرنگاران عنوان کرد و گفت: اهالی مطبوعات به عنوان واسطه بین مردم و مسئولان باید صداقت و صراحت قلم داشته باشند و این امر محقق نمی شود مگر اینکه به آنها این اطمینان خاطر داده شود که تحت حمایت قرار داشته و پیامدهای تلخی آنها را تهدید نمی کند.

ابوالقاسم محی الدینی در دیدار عصر روز سه شنبه نهم آذر ماه اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات استان که در محل شهرداری مرکزی انجام شد، با تاکید بر نقش خبرنگاران در روشنگری مسائل و اعتمادسازی بین مردم و مسئولان، افزود: متاسفانه در بسیاری موارد شاهدیم که برخی مدیران خبرنگاران را در مقابل خود و نه در کنار می بینند و به نوعی این نگاه پیش داورانه باعث می شود آنها را معتمد خود ندانند و ظرفیت انبوه این عرصه مغفول و بلااستفاده بماند.
شهردار شهر میراث جهانی یزد اظهار کرد: در جامعه گسترده امروز، رسانه می تواند به خوبی نقش خود را به عنوان پل ارتباطی برای انعکاس مشکلات مردمی به مسئولان ایفا کند، مشکلاتی که بعضاً از دید مدیران ممکن است به دلیل مشغله های متعدد پنهان بماند و یا ابعاد آن مشخص نباشد و این ایفای نقش اگر در بستری مناسب صورت گیرد هم اعتماد مردم را در پی دارد و هم به رفع بخشی از مسایل کمک می کند و اینجاست که خبرنگاران تبدیل به بازوی مدیران و همراهان دلسوز مردمی شده اند لذا محقق شدن این امر نیز به صورت کامل زمینه های روانی امن می خواهد که بعضاً توسط مدیران نقض می شود.
وی تصریح کرد: البته اهالی رسانه هم باید زمینه های این اعتماد و میدان دهی را با انعکاس درست و منصفانه اخبار و گزارشات، پرهیز از بزرگنمایی و یا جانبداری، فراموش نکردن نقش خود تنها به عنوان یک زبان گویا و اطلاع دهنده و اخلاق حرفه ای فراهم کنند.

محی الدینی همچنین نياز امروز جامعه را وجود خبرنگاراني آزاد، شجاع، بيطرف و مطلع به دانش خود و بحث هاي توسعه اي دانست و افزود: اعتماد عمومي جامعه زماني جلب مي شود كه اخبار سازمان ها از طريق خبرنگاران مورد اطمينان جامعه مخابره گردد.

شهردار یزد با بیان اینکه یكی از مهم ترین مسائلی كه جوامع امروزی با آن مواجه اند، مسئله اعتماد عمومی به عنوان ارزشمند ترین مؤلفه سرمایه اجتماعی است، اظهار داشت: اعتماد عمومی یعنی انتظار مردم از دریافت مثبت به خواسته های آنان از طریق مدیران، که در حقیقت مشاركت عمومی شهروندان تنها در سایه اعتماد عمومی آنان نسبت به مسئولان و مدیران محقق می شود. 

در ابتدای این دیدار نيز، مدیر و اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات استان ضمن تشكر از برگزاری اين ديدار، توضيحاتی در مورد نحوه تشكيل و برنامه های خانه مطبوعات استان يزد ارائه كردند.