شهردار یزد: نیروهای شهرداری بدون استراحت در رفع مشکلات سیل تلاش کردند

شهردار یزد: نیروهای شهرداری بدون استراحت در رفع مشکلات سیل تلاش کردند


شهردار یزد با اشاره به اینکه نیروهای شهرداری بدون استراحت در رفع مشکلات سیل تلاش کردند گفت: عدم احیای رودخانه مرکزی یزد را در بحران‌ها با چالش جدی روبه‌رو می‌کند.

ابوالقاسم محی‌الدینی پیش از ظهر امروز در نشست بررسی علل وقوع سیل یزد که در شورای اسلامی شهر برگزار شد اظهار داشت: پیش از سیلاب و وقوع حادثه،‌ متاسفانه در سطح شهر با توجه به خشکسالی‌های پی‌در‌پی و بی‌توجهی به خطوط آب،‌ واگذاری‌های متعددی در بسترهای رودخانه داشتیم.

وی با بیان اینکه امروز رودخانه مرکزی ما شروع و پایان ندارد و تنها قطعه میانی آن وجود دارد گفت: به فرض اینکه سیل‌بندهای ما هیچ مشکلی هم نداشته ما در چنین بارندگی‌هایی باز هم با مشکل به دلیل این واگذاری‌ها روبه‌رو می‌شویم.

محی‌الدینی افزود: این سیلاب یک اخطار بوده و خدا را شکر می‌کنیم که در این حادثه تلفات جانی نداشتیم و باید مراقب باشیم که با توجه به هشدارهای هواشناسی این سیلاب یک تلنگر برای ما بود و امکان وقوع حوادث دیگری را داشته باشیم.

شهردار یزد گفت: به محض اطلاع از سیل ما به محل مراجعه و مشاهده کردیم که سیل به شدت بسیار زیاد در قسمت خروجی شهر وجود داشت و در حین آن با تمام ظرفیت در تلاش بودیم که این بحران را برطرف کنیم.

وی با اشاره به اینکه شهر یزد در چند نقطه بستر رودخانه به شدت با مشکل روبه‌رو است گفت: برخی از نقاط رودخانه در اختیار ادارات دولتی قرار گرفته و حداقل کاری که باید انجام شود این است که این رودخانه‌ها را احیا کنند.

محی‌الدینی گفت: همین امروز باید برای ارگان‌های دولتی احیای این رودخانه‌ها تعریف شود و اقدام به احیای آن کنیم وگرنه در بحرا‌ن‌های بعدی با مشکل بسیار جدی روبه‌رو می‌شویم.

شهردار یزد خاطرنشان کرد: پلیس و راهنمایی رانندگی با وجود امکانات محدودی که داشت نهایت همکاری را با شهرداری کرد و مجموعه سپاه و نیروهای جهادی هم به صورت تمام قد در کنار مردم و شهرداری قرار داشتند.

وی با اشاره به اینکه یزد تاب‌آوری دفع این حجم آب و بیشتر از آن را در آینده نخواهد داشت گفت: تنها ما در صورتی می‌توانیم در برابر این سیل‌ها دوام بیاوریم که بتوانیم مسیرهای رودخانه را احیا و سیلاب‌ها را به خارج از شهر هدایت کنیم.

محی‌الدینی عنوان کرد: به عنوان شهردار از اینکه تلفات جانی نداشتیم خوشحالیم ولی به معنای واقعی کلمه من شرمنده تمام مردمی هستم که در این سیل خسارت‌های زیادی داده است.

شهردار یزد گفت: در زمان سیلاب شاید من و هیچ یک از همکارانم در طول 48 ساعت هیچ خوابی نداشتیم و تمام تلاشمان این بود که اقدام به رفع مشکلات کنیم.

وی تصریح کرد: یکی از مشکلات بسیار جدی که در این سیل با آن مواجه شدیم گودهای غیرمجازی بود که در مناطق مسکونی از جمله شهرک طوبی و سیدمیرزا در کنار خانه‌ها حفر شده بود و همین گودها ایجاد سیل را به دنبال داشت.

محی‌الدینی با تاکید بر اینکه تمام تلاشمان را برای مدیریت بحران انجام دادیم تصریح کرد: ما باید تدابیری بیاندیشیم که در بحران‌ها کمترین میزان خسارت به شهر وارد شود.

شهردار یزد تاکید کرد: نکته بسیار مهمی که در این حوزه وجود دارد این است که تصمیماتی که اتخاذ می شود حتما به عمل برسد چرا که در سالهای قبل تصمیماتی اتخاذ می شد ولی متاسفانه عملیاتی نمی شدند.