طرح پرحاشیه میدان جانباز در شورای شهر یزد بررسی شد

طرح پرحاشیه میدان جانباز در شورای شهر یزد بررسی شد


اعضای شورای اسلامی شهر یزد با بررسی طرح میدان جانباز، این طرح را برای بررسی بیشتر به شهرداری ارجاع دادند تا مجددا توسط مشاور بررسی شود.

پنجاه و هشتمین نشست شورای اسلامی شهر میراث جهانی یزد با بررسی طرح پرحاشیه میدان جانباز یزد برگزار شد.

علی اعتباری عضو شورای شهر یزد در ارتباط با این طرح با اشاره به اینکه آمار ارائه شده در ارتباط با طرح میدان جانباز مربوط به سال 98 است اظهار داشت: وضعیت ساخت و ساز و بهره‌برداری‌ها در این طرح تغییر کرده و لازم است که با اطلاعات به روز شود و بر اساس اطلاعات جدید اقدام به ارائه طرح کنیم.

عضو شورای شهر یزد ادامه داد: یکی دیگر از موضوعات مطرح شده در ارتباط با این طرح سه خطه شدن ورودی خیابان تیمسار فلاحی به چهارراه در نظر گرفته شده که با توجه به تعبیه مسیر راستگرد،‌ خط سوم عملا از ورودی چهارراه خارج شده و تاثیری در کاهش بار ترافیکی نخواهد داشت.

ابوترابی با اشاره به اینکه در بعضی مواقع ترافیک میدان جانباز به صورتی قفل می‌شود که شهروندان تا 40 دقیقه هم در این ترافیک معطل می‌شوند.

رئیس کمیسیون محیط زیست شهری شورای اسلامی شهر یزد ادامه داد: در محل‌های مختلف میدان‌هایی بود که از قدیم وجود داشته‌اند ولی با اصلاح آن از جمله در میدان سیدحسن نصر‌الله و تبدیل آن به چهارراه نه تنها مشکل ترافیکی برطرف شد بلکه رضایت شهروندان را هم به دنبال داشت.

مرتضی شایق رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر هم با اشاره به ترافیک بسیار بالای میدان جانباز گفت: علاوه بر اینکه این طرح را دنبال  می‌کنیم باید طرح جایگزین آن را هم بررسی کنیم تا در زمان اجرای طرح با مشکل روبه‌رو نباشیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر گاهی ترافیک میدان جانباز تا دو کیلومتر بعد از میدان هم می‌رود و با توجه به وضعیت منطقه که با تراکم آپارتمان‌ها روبه‌رو است،‌ در صورتی که مسیر جایگزین آزادسازی شود،‌ بخش قابل توجهی از این ترافیک کم می‌شود.

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر یزد با بیان اینکه کاملا مشهود است که طرح مربوط به سه سال قبل به هیچ عنوان در حال حاضر پاسخگو نیست که بخواهیم اجرا کنیم.

شایق گفت: پیشنهاد من این است که این منطقه به عنوان یک پهنه توسط مشاور مورد بررسی قرار گیرد و معابر و بخش‌های مختلف آن هم مورد بررسی قرار گیرد.

فخر‌السادات خامسی هم در ارتباط با این طرح با اشاره به اینکه این میدان با ترافیک حادثه ساز روبه‌رو نیست گفت: اکثر ترافیک‌های ایجاد شده در این میدان به دلیل ایام مدارس است و به نظر می‌رسد بحث ترافیکی این منطقه بیش از آن که مربوط به میدان باشد،‌ مربوط به خیابان تیمسار فلاحی است.

وی ژفت:‌با توجه به نظر مردم در ارتباط با حفظ میدان و وضع موجود،‌ به نظر می‌رسد که لازم است بررسی بیشتری از سوی شورای شهر در ارتباط با این طرح انجام شود.

عضو شورای شهر یزد با تاکید بر اینکه باید به تجربه‌های جهانی توجه کنیم گفت: تجربه‌های جهانی ثابت کرده که معضل آمد و شد صرفا با اقدامات سخت‌افزاری برطرف نمی‌شود و همیشه ما با مشکل ترافیکی روبه‌رو هستیم و در این زمینه باید به سمت نگاه‌ها و سیاست‌های نرم‌افزاری حرکت کنیم و نیاز داریم که درصدی از هزینه‌های سخت‌افزاری در حوزه ترافیک را برای فرهنگ‌سازی هزینه کنیم.

محمدمهدی نیکونژاد دیگر عضو شورای اسلامی شهر یزد هم در ارتباط با این پروژه با اشاره به ضرورت اعلام برآورد هزینه‌ای طرح گفت: یکی دیگر از مسائل این است که تبدیل این طرح به چهارراه،‌ تقارن هندسی آن حفظ نمی‌شود و به نظر می‌رسد که اگر ما برخی از اماکن اطراف میدان را تملک کنیم،‌ می‌توانیم بخشی از ترافیک موجود را برطرف کنیم.

وی تصریح کرد: در ارتباط با طرح با توجه به حساسیت بسیار بالایی که منطقه روی آن دارد، لازم است که بررسی‌های لازم انجام شود و به هیچ عنوان با تعجیل و بدون انجام بررسی‌های لازم دست به کاری نزنیم که خدای ناکرده هزینه بیت‌المال مصرف شود ولی نتیجه ندهد.

عزیزالله سیفی رئیس شورای شهر یزد هم در پایان بررسی‌های صورت گرفته در ارتباط با طرح اظهار داشت: با توجه به مباحث مطرح شده طرح ارائه شده از سوی شهرداری در ارتباط با این میدان مقرر شد که طرح مجددا توسط یک مشاور بازنگری شود و نظر مشاور به شورا ارائه شود.