عروسک‌های غول‌پیکر راوی آداب و رسوم مردم یزد؛‌ «آبی بی» و «آبا» امسال با فرزندان و نوه هایشان میزبان مسافران نوروزی هستند

عروسک‌های غول‌پیکر راوی آداب و رسوم مردم یزد؛‌ «آبی بی» و «آبا» امسال با فرزندان و نوه هایشان میزبان مسافران نوروزی هستند


شش عروسک غولپیکر یزدی با حضور در مراسم‌های نوروزی اقدام به معرفی آداب و رسوم مردم یزد به مسافران نوورزی می‌کنند.
در گویش یزدی،‌ بسیاری از مردم این خطه کویری به مادربزرگان خود «آبی بی» و به پدربزرگان خود «آبا» می‌گفتند؛‌ دو عبارتی که در میان نسل جدید کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و کم‌کم رو به فراموشی گذاشته شده است.
فراموشی این چنین کلمات در کنار بسیاری از کلمات زیبای گویش شیرین یزدی زنگ خطری بسیار جدی در ارتباط با این لهجه شیرین به حساب می‌آید و لازم است برای احیای آن اقدامات لازم صورت پذیرد.
یکی از اقدامات انجام شده در این رابطه،‌ ساخت عروسک‌های غول پیکری است که با نام‌های «آبی بی» و «آبا» از دو سال قبل توسط سازمان فرهنگی،‌ اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد شروع شد و مدتی هم عروسک‌های غولپیکر پدر و مادربزرگ یزدی در مراسم‌های مختلف حضور پیدا می‌کردند.
امسال اما حضور این عروسک‌ها در مراسم‌ها با رویکرد متفاوتی انجام شده و علاوه بر «آبی بی» و «آبا»،‌ فرزندان و نوه‌هایشان هم همراه آنها هستند و به عبارتی،‌ شش عروسک غول‌پیکر،‌ راوی سنت‌ها و آداب و رسوم مردم یزد برای مسافران نوروزی هستند.
بسیاری از گردشگران در مراسم‌های مختلفی که در نوروزگاه‌ها برگزار می‌شود،‌ در کنار این عروسک‌ها قرار می‌گیرند و با آنها عکس یادگاری می‌گیرند.