مردم یزد سال گذشته 45 هزار واحد خون اهدا کردند

مردم یزد سال گذشته 45 هزار واحد خون اهدا کردند


مدیرکل انتقال خون استان یزد با اشاره به اینکه شاخص اهدای خون استان یزد به نسبت میانگین کشوری بیشتر است گفت: مردم یزد سال گذشته 45 هزار واحد خون اهدا کردند.
محمدرضا آقایی میبدی  در نشست خبری با اشاره به اینکه استان یزد یکی از استان‌های پیشرو در حوزه اهدای خون است اظهار کرد: هر سال استان یزد یکی از سه استان برتر کشور در حوزه تعدا اهدای خون به نسبت جمعیت است.
وی تصریح کرد: در حال حاضر شاخص اهدای خون در کشور 25 نفر به ازای هر هزار نفر است در حالی که این آمار در استان یزد 35 در هزار است که نشان دهنده اهمیتی است که مردم برای اهدای خون دارند.
مدیرکل انتقال خون استان یزد با بیان اینکه بالع بر 95 درصد از خون مورد نیاز استان یزد از داخل استان تامین می‌شود گفت: علاوه بر نیاز استان، یزد استان معین دیگر استان‌های کشور است که تامین کننده خون آنها هم هستیم.
آقایی میبدی یکی از شاخص‌های بسیار مهم در ارتباط با اهدای خون را اهداکنندگان مستمر دانست و گفت: در این شاخص هم استان یزد از جمله استان‌های برتر کشور است و تعداد اهداکنندگان مستمر یزد بالاتر از میانگین کشوری است.
وی ادامه داد: در حال حاضر میانگین اهداکنندگان مستمر در کشور 55 درصد است اما این آمار در استان یزد با 10 درصد افزایش، 65 درصد کل اهداکنندگان را تشکیل می‌دهند.
مدیرکل انتقال خون استان یزد با بیان اینکه هر نفر با اهدای خون خود می‌تواند جان دو تا سه نفر را نجات دهد خاطرنشان کرد: سال گذشته 53 هزار نفر به سازمان انتقال خون استان یزد مراجعه کردند که 45 هزار نفر از آنها واجد شرایط اهدا بودند.
آقایی میبدی گفت: این 45 هزار واحد خونی که از اهداکنندگان دریافت شده توسط حدود 90 تا 100 هزار بیمار استفاده شده و جان این افراد به واسطه اهدای خون شهروندان نجات پیدا کرده است.
وی ادامه داد: بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی یزد، زمان متوسط رسیدن خون از سازمان انتقال خون به بیمارستان شهید صدوقی(ره) در سال 1400 بین 20 تا 25 دقیقه بوده و با وجودی که این زمان بسیار خوب است، در حال تلاش برای کاهش آن هستیم.
مدیرکل انتقال خون استان یزد شاخص اهدای خون بانوان را بسیار کم دانست و افزود: از میان کل 45 هزار واحد خون دریافت شده در یزد، تنها 3 درصد آن مربوط به بانوان بوده است.
آقایی میبدی با تاکید بر اینکه به هر دلیلی از فردی که شرایط اهدای خون را نداشته باشد خونی دریافت نمی‌شود تصریح کرد: این در حالی است که 70 درصد از بانوان مراجعه کننده به هیچ عنوان مشکلی برای اهدای خون نداشتن و به تمامی افراد مراجعه کننده مشاوره رایگان ارائه می‌شود.