معاون استانداری : طرح جامع پسماند شهرهای استان یزد تهیه شود

معاون استانداری : طرح جامع پسماند شهرهای استان یزد تهیه شود


معاون استانداری : طرح جامع پسماند شهرهای استان یزد تهیه شود

 معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد بر تهیه طرح جامع پسماند شهرها تأکید کرد و گفت: این تصمیم باید از سوی شهرداری های هر منطقه در استان تهیه، تدوین و برای اجرا هرچه سریعتر با استفاده از روش های علمی آماده شود.

 هم اکنون ۸۷ درصد از یک میلیون و۲۰۰ هزار نفر جمعیت استان یزد در ۲۴ شهر و بقیه در روستاها و آبادی ها زندگی می کنند.

محسن صادقیان در  نشست مجازی با شهرداران استان افزود:  این نهاد خدمات رسان شهری باید در اسرع وقت طرح های پسماند شهر خود را تعیین تکلیف کنند.

وی اظهارکرد: کاهش مراکز دفع پسماند کشور در دستور کار معاونت عمرانی وزارتخانه قرار دارد، قرار است تعداد مراکز دفع پسماند به ۳۰۰ مرکز کاهش یابد از این رو تسریع در تهیه طرح جامع پسماند استان یزد نیز در راستای تجمیع مراکز یادشده  از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی در ادامه به تهیه طرح ساماندهی پسماندهای ویژه و صنعتی استان هم اشاره کرد و افزود: از دو سال پیش مطالعات سایت پسماندهای صنعتی و ویژه استان و همچنین جانمایی و مکان یابی انجام شد که با تجمیع این مراکز می توان نتیجه بسیار خوبی به دست آید.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد اظهار کرد: سایت بزرگ پسماند های صنعتی و ویژه استان در مجاورت جاده یزد - طبس پیش بینی شد که در راستای تفاهم نامه با صندوق توسعه ملی محیط زیست، فعالیت برای راه اندازی مرکز شروع می شود و می تواند مورد استفاده پسماند شهرهای یزد، میبد، مهریز، اردکان، اشکذر و زارچ و حتی مهریز و تفت قرار گیرد.

وی گفت: سال گذشته  ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح های پسماند از طرف سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به شهرداری های کشور اختصاص یافت.
  صادقیان بر انتخاب پیمانکار و سرمایه گذار و مدیریت اجرا در این سایت تاکید کرد و گفت : تمرکز بر دفن، بازیافت و هم تولید انرژی از طریق زباله را اقتصادی دانست.

وی گفت: شهرداری ها باید از ظرفیت های قانونی موجود در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ در حوزه پسماند بهره برداری کنند و  همچنین با استفاده درست و هدفمند از عوارض آلایندگی استان در راستای حفظ محیط زیست شهری اقدام شایسته ای انجام دهند.