معاون وزیر بهداشت: واکسیناسیون عمومی کرونا از خرداد با واکسن ایرانی

معاون وزیر بهداشت: واکسیناسیون عمومی کرونا از خرداد با واکسن ایرانی


معاون وزیر بهداشت: واکسیناسیون عمومی کرونا از خرداد با واکسن ایرانی

معاون درمان وزیر بهداشت: واکسیناسیون تعداد زیادی از مردم با واکسن ایرانی کرونا از خرداد شروع می‌شود.

آقای دکتر جان بابایی افزود: خبر‌های خوش و تاثیر‌گذاری از تولید واکسن کرونای ایرانی داریم از این جهت که با این واکسن ان شاءالله واکسیناسیون تعداد زیادی از مردم از اواخر بهار و اوایل خرداد شروع می‌شود.
دکتر جان بابایی اضافه کرد: این واکسیناسیون می‌تواند امنیت ایجاد کند برای مردم، اما واکسن زدن میزان شدت بیماری و میزان ممکن مرگ و میر را کم می‌کند.

وی گفت: واکسیناسیون به این معنی نیست که مردم رعایت نکنند، چون در هرحال انتقال بیماری اتفاق میافتد و بیماری تولید می‌شود و باید دستور العمل‌ها رعایت شود.
معاون درمان وزیر بهداشت اضافه کرد: در حال حاضر واکسن‌های خارجی به تدریج از مبادی متعدد وارد می‌شود و بر اساس سندی که توزیع می‌شود فعلا تزریق کادر بهداشت و درمان و سالمندان سرای سالمندان شروع شده است و سعی می‌کنیم که این افرادی که پر خطر هستند واکسینه شوند.

 افزایش فزآینده بیماران کرونایی 
وی ادامه داد: بیماران کرونایی به صورت تقریباً فزآینده‌ای در حال افزایش هستند و کرونای انگلیسی که در دنیا نگرانی ایجاد کرده است در کشورما هم پخش شده است و تقریباً همه جا وجود دارد.
دکتر جان بابایی تصریح کرد: از یک هفته اخیر روند رو به افزایش داشته ایم و البته استان مرکزی و شهر اراک هفته اول فروردین و اواخر سال ۹۹ شرایط کاملاً پایداری داشته است و تعداد مریض‌ها در مجموع کمتر از ۷۰ بستری در کل استان مرکزی بود.
وی اظهار داشت: در همین مدت کمتر از ۷ یا ۸ روز تعداد بستری‌ها تقریبا به مرز ۳ برابر رسیده و در عین حال مراجعات مریض‌های سرپایی کرونایی غیر از مطب‌ها به بیمارستان هم تقریبا بیش از سه برابر شده است.
معاون درمان وزیر بهداشت گفت: همچنین مثبت شدن آزمایش‌ها هم افزایش یافته به طوری که تقریبا بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد مریض‌هایی بیمارستان‌ها بستری آزمایش شان مثبت است و حدود بالای ۶۰ درصد بیماران سرپایی هم آزمایش شان مثبت است که این آمار بالای سرپایی با تست مثبت نشان می‌دهد که میزان آلودگی بالاست.
وی افزود: متاسفانه هنوز روند رو به افزایش است و اینکه قله این موج چه زمانی خواهد بود خیلی مهم است به دلیل اینکه واقعاً بستگی به تصمیمات و رعایت مردم دارد و اگر محدودیت‌ها را نداشته باشیم نمی‌توانیم بگوییم که این وضعیت چند روز یا چند هفته طول می‌کشد.

 باید بر اساس میزان ظرفیت‌ها بیمار داشته باشیم 
جان بابایی اضافه کرد: مانند همه جای دنیا تعداد تخت‌های بیمارستان‌های ما مشخص و محدود است و حتی در کشور‌هایی که خیلی بیشتر از ما تخت بیمارستانی دارند هم وقتی موج بیماری سنگین شود سرریز صورت می‌گیرد و بنابراین باید کاری کنیم که ما بر اساس میزان ظرفیت‌ها بیمار داشته باشیم.
وی تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی اراک کارنامه خیلی خوبی داشته است و در بازدید از بخش‌ها همکاران خیلی مسلط در بخش‌های عادی و ویژه مدیریت می‌کنند.

 با وجود خدمت رسانی‌ها تعداد تخت‌ها محدود است 
معاون درمان وزیر بهداشت تاکید کرد: با اینکه بیش از یکسال از بیماری کرونا می‌گذرد، ولی همکاران ما همچنان با انرژی قبلی با توانمندی قبلی به مردم خدمت می‌دهند و این نکته مثبتی است، اما باید بدانیم که این یک محدودیت دارد و این محدودیت تعداد تخت است.
وی اضافه کرد: فعلا در استان مرکزی روند بیماری کرونا رو به افزایش است و مردم باید حتماً رعایت کنند و در خانه بمانند و اگر فردی مبتلا است بقیه افراد خانواده و محیط شهری را مبتلا نکند تا این بیماری را کنترل کنیم و ان شالله شاهد هر چه زودتر روند رو به کاهش باشیم و امیدواریم منع رفت و آمد‌ها در این قضیه تاثیرگذار باشد.
دکتر جان بابایی گفت: بیمارستان فعلی ولیعصر اراک فرسوده و قدیمی است و برای بیمارستان جدید ولیعصر منابع مالی در نظر گرفته شده است و ان شاالله با کمک وزارت بهداشت و دولت روند رو به تکمیل این بیمارستان امسال تسریع شود و زودتربه بهره‌برداری برسد.