نوروز، فرصتی برای پرداختن به مسایل فرهنگی

نوروز، فرصتی برای پرداختن به مسایل فرهنگی


تعطیلات نوروز و حضور مسافران و گردشگران در استان یزد فرصت مناسبی برای پرداختن به امور فرهنگی در کنار تامین امکانات رفاهی و اجتماعی است.

همه ساله با حضور مسافران و میهمانان از نقاط مختلف به استان یزد، توسط مسئولان برنامه‌های مختلفی به خصوص برای راهنمایی، اسکان و بازدید از آثار و ابنیه تاریخی و طبیعی پیش‌بینی می‌شود و هرچند تاکنون در امور فرهنگی برای معرفی ظرفیت‌های مختلف این بخش توسط نهادها، سازمان‌ها و تشکل‌ها اقداماتی صورت گرفته ولی به لحاظ اهمیت موضوع هنوز جای کار فراوانی وجود دارد.

حضور گسترده مسافران از استان‌های مختلف به یزد و مناطق تابعه فرصت خوبی است تا متولیان امر در ستاد خدمات سفر علاوه بر فعالیت‌های رفاهی بیش از گذشته به مسایل فرهنگی توجه خاص داشته باشند و معرفی آداب و رسوم، سنت‌ها و ظرفیت‌های فرهنگی در قالب برنامه‌های متنوع و جذاب و بهره‌گیری از جلوه‌های هنری و رسانه‌ها نقش مهمی در تحقق اهداف مرتبط دارد.

باید مسافران و میهمانان نوروز را با برگزاری برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری جذاب با تاریخ پرافتخار گذشته یزد در ابعاد مختلف آشنا کرد و تهیه بروشور و پوستر برای معرفی آثار و ابنیه تاریخی و فرهنگی و جاذبه‌های طبیعی کاری مهم، ضروری و ارزشمند است ولی با برپایی جشن‌ها و نمایشگاه‌ها باید بیش از گذشته میهمانان را در جریان وضعیت گذشته قرار داد.

یکی از میهمانان نوروزی یزد از کرمان که به همراه خانواده به این استان سفر کرده با قدردانی از تمامی تلاش‌هایی صورت گرفته، ایام نوروز را فرصتی برای مناطق کشور در معرفی فرهنگ و ظرفیت‌های تاریخی آن می‌داند.

حسین کمالوند با بیان اینکه یزد در میان استان‌های کشور در ابعاد مختلف سرآمد است گفت: برگزاری برنامه‌های فرهنگی در کنار مسایل رفاهی برای مسافران باید مدنظر جدی متولیان خدمات سفر قرار گیرد.

وی ادامه داد: برپایی نمایش‌های خیابانی، تهیه و توزیع بروشور از آثار و جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی، نمایشگاه عکس و بازاچه‌های متعدد صنایع دستی ضروری است. 

دیگر مسافر نوروزی شهر یزد از خراسان شمالی که به همراه خانواده چند روزی است در این استان به سر می‌برد گفت: بیان ظرفیت‌های فرهنگی در ایام نوروز که میهمانان وارد استان‌ها می‌شوند نباید به هیچ وجه فدای سایر مسایل شود.

 

رضا غلامی‌زاده با قدردانی از تمامی اقداماتی که تاکنون در استان  یزد برای مسافران و میهمانان صورت گرفته ادامه داد: معرفی تاریخ و فرهنگ یزد با استفاده از کتاب و برپایی نمایشگاه‌های مرتبط نقش مهمی در آشنایی بیشتر با هویت فرهنگی مناطق دارد.

وی اظهار کرد: راه‌اندازی تورهای کوتاه مدت ارزان و آسان یزدگردی موضوع مهمی است که نباید از آن غفلت کرد و در خیلی از استان‌های کشور به آن پرداخته می‌شود.

فاطمه واعظی از فرهنگیان کرمانشاه که به همراه خانواده برای اولین بار به یزد سفر کرده از ظرفیت‌های خوب تاریخی و فرهنگی این استان تعریف می‌کند و اعتقاد دارد باید داشته‌ها را در فرصت نوروز به مسافران نشان داد.

وی به اهمیت ارائه ظرفیت‌های فرهنگی و تاریخی یزد در قالب تهیه و توزیع بسته‌های مناسب و جذاب چند رسانه‌ای اشاره کرد و می‌گوید: بهره‌گیری از رسانه‌های گروهی مجازی در کنار رسانه‌های نوشتاری نقش‌آفرین است .

رییس سازمان، فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد از برپایی پنج نوروزگاه به مناسبت عید نوروز در سطح شهر خبر داد و گفت: در این مکان‌ها برنامه مختلف و شاد برگزار می‌شود و این نوروزگاه در میدان امیر چقماق، مسجد جامع، بافت تاریخی، امامزاده جعفر (ع) و بوستان خانواده برپا شده است .

حجت‌الاسلام مجتبی صداقت، اجرای سرود، اجرای نمایشی تئاتر خیابانی، برپایی ایستگاه نقاشی، برگزاری جشن های کودکانه و اجرای جشن های کودکانه و کارگاه مهارت را  از جمله برنامه های نوروزگاه ها بیان کرد و گفت: برگزاری مسابقات ماراتن فرفره، بازی های ورزشی و برپایی ایستگاه سلامت از دیگر برنامه‌ نوروزگاه‌ها است. 

این مسئول با بیان اینکه نوروزگاه‌های مورد اشاره از غرفه‌های متعدد تشکیل شده خاطرنشان کرد: این نوروزگاه‌ها پاتوق فرهنگی و اجتماعی  برای مسافران نوروزی و مردم استان است و هدف از برپایی نوروزگاه ها را  ایجاد محیط شاد، با نشاط و آموزش شهروندی در بین اقشار مختلف مردم بیان کرد و گفت: این نوروزگاه تا ۱۲ فروردین در خدمت شهروندان هستند. 

صداقت با بیان اینکه معرفی شهر یزد به عنوان میراث جهانی به گردشگران و مسافران نوروزی اولویت اصلی این سازمان در برنامه های نوروزی است  افزود:برگزاری جشن نیمه شعبان در بلوار ولی عصر امامشهر، برگزاری جشن تحویل سال در میدان امیرچخماق و و  گلزار شهدای و ایجاد پنج نوروز گاه در میدان امیرچقماق، مسجد جامع کبیر یزد، بافت تاریخی، امامزاده جعفر(ع) و کارخانه تاریخی جنوب ‌از جمله برنامه‌های این سازمان  است.

 وی اظهار کرد: برای معرفی یزد، آداب و آیین و سنتهای خاص استان المانهای متحرکی در یزد طراحی شده که براساس آن تعدادی پیرمرد یزدی سوار بر دوچرخه در معابر گذر گردشگران حضور می‌یابند و به معرفی یزد با بیان حکایت‌های شیرین و معرفی آثار و صنایع یزدی می‌پردازند.

این مسئول، بافت گردی و یزدگردی، برپایی بازارچه‌های خیریه در گذر فرهنگی هنری مازاری‌ها، برگزاری جشنواره پرواز بادبادکها، برپایی سرود نمایش ویژه نوروز، اجرای جشن های شاد و مفرح در مناطق محروم، بازسازی نمایش‌های صحنه ای با موضوع آداب و رسوم خواستگاری یزدی ها از دیگر برنامه این سازمان در ایام تعطیلات نوروزی بیان کرد. 

همچنین همچنین دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان یزد گفت: برای نخستین بار سه ایستگاه فرهنگی و تربیتی نوروزی با عنوان معروفانه توسط ستاد اجرایی امر به معروف و نهی از منکر روز چهارشنبه در استان یزد گشایش یافت.

حجت‌الاسلام ابوذر صانعی افزود: این ایستگاه‌ها با حضور جمعی از کارشناسان مذهبی، فرهنگی و هنری نسبت به ارائه برنامه‌های متنوع برای مسافران و گردشگران اقدام می‌کنند و تاکنون این ایستگاه‌ها برای نخستین بار در حسینیه اشکذر، مسجد جامع کبیر یزد و باغ دولت‌آباد فعالیت خود را آغاز و در تعطیلات برنامه‌های مناسب ارائه می‌دهد.

وی اظهار کرد: در جریان فعالیت این ایستگاه‌های معروفانه با هدف ارائه برنامه‌های فرهنگی، هنری و مشاوره همه روز از ساعت ۹ صبح تا ۲۰ در خدمت خانواده‌ها و علاقه‌مندان است و همچنین در این ایستگاه‌ها بر حسب نیاز و اهمیت موضوع، تذکر لسانی، انجام امور مستمر فرهنگی، بخش عفاف و حجاب و مسابقات و سرگرمی صورت می‌گیرد.

 

همچنین استاندار یزد گفت: روزهای نوروز فرصت بسیار خوبی رای معرفی و روایتگری فرهنگ، تاریخ و تمدن استان به مسافران و گردشگران است که باید استفاده شود و روایتگری صحیح از فرهنگ، تمدن، تاریخ، اصالت، سبک زندگی و هویت یزدی‌ها برای گردشگران نوروزی پیگیری شود.

مهران فاطمی با بیان اینکه در کنار استقبال از گردشگران و میهمانان نوروزی، برنامه جامعی نیز برای بدرقه مسافران داشته باشیم ادامه داد: به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود تا میهمانان نوروزی سفیری برای فرهنگ استان یزد باشند و میهمانان نوروزی باید به بهترین نحو تکریم شوند تا بتوانیم به عنوان میزبان واقعیت‌های یزد را به خوبی به آن‌ها انتقال دهیم.

همچنین ابوالقاسم محی‌الدینی شهردار یزد با اشاره به اینکه شهرداری برای ایام نوروز مراسم‌های شاد و متنوعی در نقاط مختلف برگزار می‌کند افزود: این اقدامات در قالب نوروزگاه‌ها و در طول ایام نوروز برای شهروندان و مسافران برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: تاکنون استقبال از این برنامه‌ها قابل توجه بوده و نکته بسیار مهم در این مراسم‌ها، حضور شهروندان یزدی به صورت خانوادگی در جشن‌ها و برنامه‌ها است.

شهردار یزد بیان کرد: در تمام برنامه‌ها تلاش بر این بوده که مسافران نوروزی و شهروندان را با ارزش‌های فرهنگی و دینی آشنا کنیم و زمینه انتقال این ارزش‌ها به دیگر هموطنانمان را فراهم کنیم.

محی‌الدینی اظهار کرد: مجموعه فعالیت‌های شهرداری در بخش‌های مختلف شهر در حال انجام است و تمام تلاش بر این است که رضایت کاملی از مسافران و شهروندان داشته باشیم.

بافت قدیم یزد به عنوان نخستین بافت تاریخی شهری ایران، ۱۸ تیر ۹۶ در چهل و یکمین اجلاس کمیته میراث بشری سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) در شهر کراکوف لهستان به ثبت جهانی رسید تا آرزویی چندین ساله با تلاش و پشتکار جمعی به واقعیت تبدیل شود.

این استان ۲ هزار و ۲۷۰ هکتار بافت تاریخی دارد و شهر یزد به عنوان نخستین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان دارای بافت تاریخی ارزشمندی است.

یزد با عناوینی همچون شهر بادگیرها، شهر کار و کاریز و کاهگل، دارالعباده، دارالعلم و دارالعمل، حسینیه ایران، شهر دوچرخه‌ها، شیرینی، شهر قنات، قنوت و قناعت و شهر آتش و آفتاب شناخته می‌شود.

استان یزد یک میلیون و ۲۳۶ هزار نفر جمعیت دارد که ۸۵ درصد در ۲۴ شهر و بقیه در روستاها و آبادی ها زندگی می‌کنند.