نوروزگاه‌ها هویت و فرهنگ یزد را به نمایش می‌گذارند

نوروزگاه‌ها هویت و فرهنگ یزد را به نمایش می‌گذارند


عضو شورای اسلامی شهر یزد با اشاره به اینکه نوروزگاه‌ها یکسری برنامه‌های فرهنگی متناسب با فرهنگ و اصالت یزد تدارک دیدند گفت: این برنامه‌های متنوع در ایام نوروز برای به نمایش گذاشتن هویت، فرهنگ و اصالت مردم یزد است

فخرالسادات خامسی هامانه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یزد اظهار داشت: آمادگی شهر یزد برای استقبال از مسافران نوروزی نسبت به سال‌های گذشته بد نیست و به نظر می‌رسد تمهیدات لازم به خوبی انجام شده است. 

وی با بیان اینکه اقداماتی که لازم بود در سطح شهر انجام شود صورت گرفته است گفت: فضاسازی، زیباسازی، گل کاری، المان‌ها و فضای سبز، همچنین برنامه‌های متناسب با این ایام که در دست اجرا است، سفره‌های هفت سین متفاوت و نوروزگاه‌ها از برنامه‌های بسیار خوب است. 

عضو شورای اسلامی شهر یزد عنوان کرد: نوروزگاه‌ها در کنار یک بسته بصری با نمادها و زیباسازی‌هایی که دارند یکسری برنامه‌های فرهنگی متناسب با فرهنگ و اصالت یزد تدارک دیدند. 

خامسی افزود: اجرای مسابقات، برنامه‌هایی در خصوص میراث ناملموس یزد همچون مباحث گویش یزدی، قصه‌گویی، تئأتر خیابانی و سرود خیابانی تدارک دیده شده است، این برنامه‌ها هم برای گردشگری خارج از استان و هم شهروندان یزدی که در ایام نوروز از اماکن بازدید می‌کنند در قالب یکسری برنامه‌های فرهنگی؛ هویت و فرهنگ یزد را به نمایش می‌گذارند. 

وی با بیان اینکه در مجموع پکیج خوبی برای سفرهای نوروزی امسال آماده شده است گفت: اما همواره یک شکل آرمانی وجود دارد، هنوز جای کار بسیار است و اقدامات دیگری هم می‌شود انجام داد؛ اما اگر با نگاه واقع بینانه قضاوت کنیم به نظر می‌رسد که برنامه‌های خوبی تدارک دیده شده است. 

خامسی در خصوص حجم سفرهای نوروزی به استان یزد گفت: با توجه به اینکه در دو سال گذشته با محدودیت‌های کرونایی مواجه بودیم و عید سال 99 مسافر نوروزی نداشتیم، سال 1400 هم توسط ستاد کرونا محدودیت‌هایی گذاشته شده بود و سفرها خیلی آزاد نبودند یک تعداد محدود گردشگر را داشتیم. 

عضو شورای اسلامی شهر یزد خاطرنشان کرد: اما امسال با توجه به اینکه محدودیت‌های کرونایی برداشته شد، تزریق واکسیناسیون صورت گرفت و مردم در دو سال گذشته سفر به سفرهای نوروزی نرفته بودند سبب شده که امسال سفرها به مراتب خیلی افزایش داشته است و حضور گردشگران در استان یزد چشم‌گیرتر شود. 

خامسی با بیان اینکه در یک حساب سرانگشتی به نظر می‌رسد مسافران نوروزی از سفر به استان یزد راضی باشند تصریح کرد: مردم شهرهای مختلف، شهر یزد و فرهنگ یزد را دوست دارند. 

وی افزود: مردم زیادی هستند که بناهای تاریخی، بافت تاریخی و ابنای تاریخی را دوست دارند همچنین دست دیگری از مردم به دلیل صنایع دستی استان یزد، خوراکی‌های یزد مثل شیرینی‌ها می‌آیند، مردم به این چیزها علاقه دارند و یکی از علت‌هایی است که به استان یزد سفر می‌کنند در واقع هم از اماکن بازدید می‌کنند و هم اقدام به تهیه صنایع دستی مثل سرامیک، ترمه، سفال و شیرینی یزدی می‌کنند. 

عضو شورای اسلامی شهر یزد عنوان کرد: اگر بخواهیم یک آمار دقیق و علمی از میزان رضایت مسافران نوروزی بدهیم لازم است یک نظرسنجی، پایش و پیمایشی دقیقی انجام شود و بر اساس آن به طور رسمی اعلام شود که آیا مسافران رضایت بالایی داشتند یا اینکه میزان رضایت شان کم بوده است، همچنین اعلام شود که از کدام بخش‌ها و برنامه‌ها راضی بودند یا چه نقاط ضعفی را دیدند انجام این نظرسنجی قطعا جزو برنامه‌های استان است. 

وی بیان کرد: با بررسی میزان رضایت مردم، انتقادات و پیشنهادات گردشگران می‌توانیم برای سال‌های بعد کمبودها را بر طرف کرده و نقاط قوت کار که سبب شده است برای مسافران خاطره خوبی ثبت شود برای سال‌های بعد تقویت شود‌.