همه نسبت به معرفی، تبیین و اجتماعی سازی خطبه غدیر وظیفه داریم

همه نسبت به معرفی، تبیین و اجتماعی سازی خطبه غدیر وظیفه داریم


نائب رئیس شورای مرکزی حوزه‌های علمیه استان یزد با بیان اینکه خطبه غدیر جامع ترین سند تربیتی پیامبر برای تمام بشریت است؛ همه نسبت به معرفی، تبیین و اجتماعی سازی خطبه غدیر وظیفه داریم.

 

آیت الله سیدمحمدکاظم مدرسی یزدی اظهار داشت: عید غدیر از اهمیت بسیاری در تقویم مناسبات شیعی برخوردار است و از این رو «عیدالله الاکبر» نام گرفته است.

وی با بیان اینکه غدیر روزی است که خداوند دین را کامل و نعمت‌هایش را بر بندگان تمام کرد گفت: از منظر آیات و روایات جایگاه و اهمیت عید غدیر به گونه‌ای است که تحلیل معنایی آن گستره دین‌شناسی، پیامبرشناسی، دشمن‌شناسی، سنت‌شناسی، امام‌شناسی و امت‌شناسی را در بر می‌گیرد.

امام جمعه بخش مرکزی یزد افزود: خداوند متعال در قرآن کریم در آیات 3 و 67 سوره مبارکه مائده چند وصف عظیم را برای غدیر ذکر کرده است که شامل مایوس شدن کفار از دست‌اندازی به دین، کامل شدن دین، تمام کردن نعمت‌های الهی و همچنین راضی شدن به انتخاب دین اسلام و ولایت امیرالمومنین برای مسلمانان که این امر نیز نشانگر جایگاه ویژه واقعه غدیر در اسلام است.

مدرسی یزدی تصریح کرد: بر این اساس و در فضای امروز باید فرزندان غدیری تربیت کنیم، تربیت غدیری در برابر تربیت غربی و ایجاد خانواده غدیری در برابر خانواده غربی، و باید بدانیم که هر تربیت غیرغدیری تربیت غربی خواهد بود و ما را به سر منزل مقصود نمی‌رساند.

نائب رئیس شورای مرکزی حوزه‌های  علمیه استان یزد خاطرنشان کرد: از دیگرسو خطبه غدیر ویژه یک نسل و گروه بیان نشده چرا که غدیر نسخه‌ای جامع برای تمام بشریت از اسلام تا قیامت است.

وی ادامه داد: خطبه غدیر را می‌توان سند تربینی جامع و ماندگار پیامبر اسلام برای تمامی بشریت در جهان عنوان کرد زیرا بندبند این خطبه درس‌های آموزنده و سازنده بسیاری دارد که همه ما نسبت به معرفی، تببین و اجتماعی‌سازی آن وظیفه داریم.

رئیس حوزه علمیه مدینه العلم الکاظمیه(ع) بیان کرد: نکته مهم دیگر نیز این است که از جایگاه شیعه و با اتکا به ظرفیت‌های غدیر باید مراقب نیرنگ و دسیسه‌های دشمنان اسلام و شیعیان باشیم که نتوانند به نام اسلام هویت شیعیان و مسلمانان را هدف قرار دهند و از آن به شکل نادرست و برای کینه‌توزی و تفرقه‌افکنی بهره‌برداری کنند.