وزیر نیرو: تعادل بخشی بین منابع و مصارف مهم‌ترین برنامه برای مدیریت منابع آب‌های زیرزمینی است

وزیر نیرو: تعادل بخشی بین منابع و مصارف مهم‌ترین برنامه برای مدیریت منابع آب‌های زیرزمینی است


وزیر نیرو با اشاره به برنامه‌های دولت برای کنترل منابع آب زیرزمینی گفت: با تعادل بخشی بین منابع و مصارف به دنبال این هستیم که سفره‌های آب زیرزمینی در یک تغذیه طبیعی امکان باز چرخش را داشته باشند.

 

علی اکبر محرابیان در حاشیه بازدید از طرح اضطراری آبرسانی به شهر یزد در گفت‌وگو با خبرنگاران در خصوص تغذیه آب‌های زیر زمینی اظهار داشت: دوم فروردین ماه روز جهانی آب است و نامی که برای این روز معین شده است آب‌های زیرزمینی است. 

وی با بیان اینکه تغدیه آب‌های زیر زمینی از برنامه‌هایی است که ما باید در همه قسمت‌های کشور آن را دنبال کنیم،‌ خاطرنشان کرد: برداشت‌های بیش از حد از سفره‌های آب زیرزمینی باعث ایجاد فرونشست‌های جدی شده است و شرایط بدی را برای محیط زیست به وجود خواهد آورد. 

محرابیان بیان کرد: مهم‌ترین برنامه‌ای که ما دنبال می‌کنیم این است که با تعادل بخشی بین منابع و مصارف به دنبال این هستیم که سفره‌های آب زیرزمینی در یک تغذیه طبیعی امکان باز چرخش را داشته باشند. 

وی گفت: در سطح کشور در برخی از سفره‌های زیرزمینی سطح آب به شدت کاهش بافته و میزان فرونشست زیاد است و متأسفانه بعضا دشت‌ها فرونشست‌های بالایی دارند که ان‌شاالله با رعایت تعادل بین تغذیه سفره‌ها و مصارف شاهد حل این مشکل باشیم. 

وزیر نیرو در پاسخ به این سوال که وزارت نیرو چه برنامه‌ای به غیر از انتقال منابع آب از یک استان به استان دیگر برای تأمین نیاز آب استان‌ها دارد اظهار داشت: تأمین منابع آب در هر استان و در هر شهری متفاوت است و در هر محلی شرایط و برنامه خاص خود را دارد. 

وی بیان کرد: یکی از طرح‌هایی که ما به طور جدی دنبال می‌کنیم انتقال آب شیرین از دریا به استان یزد است که مرحله اول آن برای تأمین آب صنایع به بهره‌برداری رسیده است و مراحل بعدی هم در دستور کار قرار دارد که اطلاعات دقیق‌تر آن را بعدها اعلام خواهیم کرد.