پرداخت ۴۴۰ میلیارد ریال کمک بلاعوض به کشاورزان یزدی

پرداخت ۴۴۰ میلیارد ریال کمک بلاعوض به کشاورزان یزدی


پرداخت ۴۴۰ میلیارد ریال کمک بلاعوض به کشاورزان یزدی

دولت ۴۴۰میلیارد ریال کمک بلاعوض جهت اجرای طرح‌های آبیاری نوین در سال گذشته به کشاورزان یزدی پرداخت کرد.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد گفت: دولت در سال زراعی ۹۹-۹۸ برای افزایش تولید محصولات باغی و زراعی و گلخانه‌ای، ۴۴۰ میلیارد ریال کمک بلاعوض برای اجرای طرح‌های آبیاری نوین به کشاورزان استان پرداخت کرد.

باس حاجی حسینی افزود: این مبلغ تسهیلات در اجرای پنج هزار و ۱۵۰ هکتار سیستم آبیاری نوین هزینه شد و دولت برای آبیاری کم فشار و قطره‌ای در هر هکتار به ترتیب ۷۷ میلیون ریال و ۱۷۵ میلیون ریال کمک بلاعوض پرداخت می‌کند.

وی با بیان اینکه اجرای آبیاری نوین میزان بهره وری آب را در بخش کشاورزی به میزان ۷۰ درصد افزایش می‌دهد، گفت :  ۸۲ درصد آب استحصالی استان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، از این رو کشاورزان و تولیدکنندگان با تغییر الگوی کشت از شیوه سنتی به نوین، در مدیریت مطلوب مصرف بهینه آب عزم جدی داشته باشند.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی از کشت گیاهان کم آب خواه و تجهیز زمین‌های کشاورزی به سیستم آبیاری نوین را از مهمترین راهکار‌ها در صرفه جویی آب عنوان کرد و افزود : از سال ۱۳۷۰ تاکنون برای استفاده و بهره وری بهتر از منابع آبی حدود ۳۱ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی به آبیاری نوین تجهیز شده است.

وی با اشاره به لزوم استفاده بهینه از آب در تولید محصول باغی و زراعی گفت: کشاورزان شهرستان ابرکوه تاکنون پنج هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی و باغ‌های این شهرستان را به روش آبیاری نوین تجهیز کردند. در مجموع کشاورزان ابرکوه از این میزان آبیاری که انجام شد، ۲ هزار و ۷۰۰ هکتار آن مربوط به هفت سال گذشته است.

حاجی حسینی تأکید کرد: با توجه به محدودیت منابع آبی و استقبال کشاورزان در اجرای گسترش سیستم‌ها نوین آبیاری در حوزه کشاورزی، ابرکوه از لحاظ اجرای طرح‌های آبیاری نوین در میان ۱۰ شهرستان استان یزد در جایگاه نخست قرار دارد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی یزد با تأکید بر اجرای طرح‌های آبیاری نوین، افزود: این استان با کسب رتبه ۱۵ ملی در اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار، گامی مهم برای استفاده از ظرفیت منابع آب و خاک کسب کرد که فرایند آثار آن به زودی در جهش تولیدات کشاورزی آشکار می‌شود.