پیش‌بینی بارش‌های بسیار شدید در نقاط مختلف استان یزد

پیش‌بینی بارش‌های بسیار شدید در نقاط مختلف استان یزد


مدیرکل هواشناسی استان یزد با اشاره به پیش‌‌بینی بارش‌های بسیار شدید در نقاط مختلف استان یزد گفت: مردم و مسئولان به هیچ عنوان فریب آفتاب و گرمای پس از بارش را نخورند.
رضا برهانی عصر امروز – یکشنبه سوم مرداد - در نشست ستاد مدیریت بحران استان یزد با اشاره به اینکه سامانه بارشی پیش رو سامانه موسمی است اظهار داشت: این سامانه مربوط به بارش‌های تابستانی است که از اقیانوس‌های نواحی حاره‌ای گرفته شده و بارش‌هایی را در خشکی ایجاد می‌کنند.
وی تصریح کرد: منبع اصلی تغذیه رطوبتی که در پیش رو داریم و در استان‌های جنوب شرق کشور فعال شده، از دریای عرب، خلیج بنگال و اقیانوس هند است.
مدیرکل هواشناسی استان یزد ادامه داد: بارش‌های موسمی معمولا همراه با بادهای 120 روزه سیستان و بلوچستان است و اکثر سال‌ها در این ناحیه شاهد بارش‌های موسمی هستیم ولی در زمان‌هایی که این رطوبت بیشتر باشد امکان کشیده شدن آن تا استان‌های مرکزی ایران از جمله یزد و حتی اصفهان هم وجود دارد.
برهانی با بیان اینکه در فصل تابستان سال‌های گذشته بارش‌هایی تا حد 34 میلی متر را حتی در تیرماه هم ثبت شده و احتمال وقوع آن امسال هم وجود دارد خاطرنشان کرد: برای صبح امروز این بارندگی ها برای منطقه سیستان و بلوچستان و مناطق جزئی از کرمان پیش بینی شده و دیگر استانها امروز خیلی درگیر بارندگی نبودند.
مدیرکل  هواشناسی استان یزد تصریح کرد: برای صبح سه شنبه تقویت بارندگی ها برای جنوب شرق کشور وجود دارد ولی هنوز دامنه فعالیت ها تا صبح سه شنبه به منطقه یزد کشیده نخواهد شد.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه در این روزها تقویت ابر به ویژه در ارتفاعات استان را داریم به این معنی نیست که هیچ بارشی را در هیچ کجای استان نخواهیم داشت کما اینکه بارش های پراکنده ای را هم در این روزها شاهد بودیم.
برهانی با بیان اینکه بعد از ظهر سه شنبه بارش های تجمعی وجود دارد کما اینکه ممکن است ما با بارشهای پراکنده ای در این ایام روبرو باشیم افزود: چهارشنبه صبح مجدد تقویت بارندگی ها در نقشه کشور دیده می شود ولی هنوز دامنه بارش ها تا مرز شرقی استان یزد است.
مدیرکل هواشناسی استان یزد با تاکید بر اینکه در بازه چهارشنبه بعد از ظهر، بارش تجمعی 12 ساعته از صبح تا عصر امکان وقوع در نواحی غربی، و جنوبی استان وجود داشته باشد افزود: نکته بسیار مهم آن است که نقشه ها تفاوت داشته باشند و نباید به صورت صرف به این نقشه ها اتکا کرده و آمادگی باید در تمام استان به صورت کامل وجود داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: هرگونه تغییری در اطلاعات و نقشه ها به وجود آید به صورت لحظه ای اطلاع رسانی به ستاد مدیریت بحران استان انجام می شود.
برهانی گفت: برای بازه زمانی بعد از ظهر چهارشنبه تا صبح پنجشنبه باید انتظار تفاوت در میزان بارش‌ها را در استان داشته باشیم و حتی برخی از مناطق استان از جمله بافق و بهاباد و ابرکوه می‌توانند از استان‌های مجاور تاثیرپذیر باشند.
وی با اشاره به اینکه در ارتفاعات مرکزی و غربی استان هم بارش‌های قابل ملاحظه‌ای را می‌توان انتظار داشت افزود: از صبح تا عصر پنجشنبه ممکن است بارندگی کمتر شود اما باید حتما دقت داشت که اگر بارش خوبی رخ داد و پس از آن آفتاب و گرما به وجود آمد به دلیل تبخیر حتی اگر در نقشه پیش‌بینی بارش نشده باشد امکان بارش شدید دوباره وجود دارد.
مدیرکل هواشناسی استان یزد افزود: برای جمعه دوباره تقویت بارش‌ها را شاهد هستیم و با توجه به اینکه احتمال تغییرپذیری نقشه‌ها بسیار زیاد است باید آمادگی در بالاترین حد ممکن باشد.
برهانی گفت: بعد از ظهر جمعه دوباره از فعالیت سامانه کاسته می‌شود ولی شدت بارش‌ها کمتر می‌شود و برای روز شنبه سامانه بیشتر به سمت شیراز و غرب کشور کشیده می‌شود و همچنان جنوب استان ممکن است تحت تاثیر بارندگی قرار گیرد اما نقاط شمالی و مرکز استان در شنبه بر اساس نقشه‌های فعلی نباید انتظار باران داشته باشند.