کلانشهرهای کشور الگوی مدیریت و سبک زندگی شهری برای سایر شهرهای کشور هستند

کلانشهرهای کشور الگوی مدیریت و سبک زندگی شهری برای سایر شهرهای کشور هستند


کلانشهرهای کشور الگوی مدیریت و سبک زندگی شهری برای سایر شهرهای کشور هستند

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: وجود پدیده حاشیه نشینی در شأن نظام جمهوری اسلامی ایران نیست و باید با رصد مداوم و پیش بینی منابع لازم حرکت بزرگی را در زمینه رفع حاشیه نشینی دنبال کرد.

 محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور عصر دوشنبه در جلسه مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران که با حضور ابوالقاسم محی الدینی شهردار شهر میراث جهانی یزد، علیرضا زاکانی شهردار تهران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران و همچنین شهرداران ۱۷ کلانشهر دیگر برگزار شد، با اشاره به نقش پررنگ شهرداری‌ها در زمینه افزایش شادابی و نشاط اجتماعی به عنوان یکی از وظایف شهرداری‌ها به ویژه در کلانشهرها، از شهرداران خواست تا با تقویت هویت‌های محله‌ای و توجه به سبک زندگی اسلامی - ایرانی پیوندهای اجتماعی را در میان مردم انسجام بخشند.

وی تأکید کرد: شهرداری‌ها در سرتاسر کشور در ایجاد الگوی مناسب برای سبک زندگی، افزایش روحیه و نشاط اجتماعی و همچنین نگرش مردم نقش کلیدی و اساسی ایفا می‌کنند و بیشترین ارتباط را با همه ابعاد و جنبه‌های زندگی مردم دارند اما دولت‌ها در دهه‌های گذشته به این بخش از ساختار مهم کشور کمتر توجه کرده‌اند.

معاون اول رئیس‌جمهور تصریح کرد: ایجاد اماکن مناسب فرهنگی و ورزشی، نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی کشور، بهسازی جاده‌های درون شهری و توجه به سبک معماری ایرانی- اسلامی در ساخت و ساز شهرها از جمله مواردی است که باید در اولویت کاری باشد و شهرداری‌ها باید بتوانند با اجرای پیوست‌های اجتماعی مناسب برای طرح‌های شهری و همچنین برنامه‌های مدون در کاهش آسیب‌های اجتماعی و تقویت تعاملات بین مردم تاثیرگذار باشند.

مخبر با اشاره به منویات و دغدغه‌های مقام معظم رهبری مبنی بر حل مشکل حاشیه نشینی در کلانشهرها و شهرهای بزرگ گفت: وجود پدیده حاشیه نشینی و ایجاد سکونت گاه‌های غیررسمی در شأن نظام جمهوری اسلامی ایران نیست و باید با رصد مداوم و پیش بینی منابع لازم حرکت بزرگی را در زمینه رفع حاشیه نشینی دنبال کرد.

وی در این جلسه پس از استماع سخنان تعدادی از شهرداران رفع مشکلات شهرداری‌ها را از اولویت‌های دولت سیزدهم برشمرد و از پیگیری این مشکلات با حضور نمایندگان مجمع کلانشهرها خبر داد.

در ادامه این جلسه نیز شهرداران کلانشهرهای کشور مطالبات، مشکلات وخواسته‌های عمده شهرداری‌ها از جمله در حوزه آلودگی هوا و ترافیک شهری، نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، بودجه، سکونت گاه‌های غیررسمی، صدور مجوزها، جذب نیروی انسانی و به روز رسانی قوانین را مطرح کردند.