گلایه مسافران و شهروندان از بی‌سلیقگی در ورودی مسجد جامع یزد

گلایه مسافران و شهروندان از بی‌سلیقگی در ورودی مسجد جامع یزد


در حالی که خیابان مسجد جامع و ورودی این بنای تاریخی برای بسیاری از مسافران نوروزی و شهروندان یزد به یکی از المان‌های اصلی برای عکاسی تبدیل شده،‌ بی‌سلیقگی در نوع نورپردازی جلوه بسیار نازیبایی به ورودی مسجد داده است.

امسال مسافران بسیار زیادی از نقاط مختلف کشور برای سفر استان یزد را انتخاب کرده و از چند روز مانده به نوروز،‌ ورودی مسافران در یزد رو به افزایش است.

در میان تمام جاذبه‌های دیدنی و زیبایی یزد هم،‌ بافت تاریخی مقصد اصلی گردشگران در سفر به استان یزد است و گواه این موضوع هم آمارهایی است که از سفرهای مسافران در طول سال‌های گذشته ثبت شده و امسال هم شلوغی بافت این موضوع را تایید می‌کند.

با این وجود در بافت تاریخی یزد هم چند بنای بسیار زیبا و با شهرت جهانی وجود دارند که هر مسافری حتما حداقل یک مرتبه برای بازدید از این بناها مراجعه می‌کند که از جمله آنها می‌توان به امیرچقماق،‌ مسجد جامع کبیر،‌ زندان اسکندر و آب انبارهای پنج و 6 بادگیری اشاره کرد.

بناهایی که هیچ کسی نمی‌تواند یا حداقل علاقه ندارد که به آنجا مراجعه کند ولی عکسی از خود با آن بنا یا از زیبایی چشم‌گیر بنا نگیرد و این تصویر را برای یادگار حفظ نکند.

موضوعی که امسال اما در بنای تاریخی و زیبای مسجد جامع کبیر یزد با مشکلی جدی و اساسی روبرو شده است؛‌ مشکلی که برگرفته از بی‌سلیقگی یا به عبارتی دیگر کج سلیقگی در زیباسازی و نورپردازی نما شکل گرفته است.

موضوع از آن قرار است که برای نورپردازی این محل،‌ یک ستون آهنی بزرگ در جلوی مسجد جامع گذاشته شده و ریسه‌های نور از این ستون به دیوارهای اطراف کشیده شده است؛‌ وجود این ستون در روبروی ورودی مسجد سبب شده که در تمامی تصاویری که از نمای مسجد گرفته می‌شود،‌ ستون بزرگ آهنی دقیقا در مرکز درب دیده شود و جلوه بسیار نازیبایی به محیط دهد.