یزد استان پیشتاز کشور در عرصه اقتصاد دانش بنیان شود

یزد استان پیشتاز کشور در عرصه اقتصاد دانش بنیان شود


امام جمعه بخش مرکزی یزد با بیان اینکه استان یزد ظرفیت‌های گسترده‌ای در حوزه‌های علمی و دانش‌بنیان دارد گفت:‌ یزد استان پیشتاز کشور در عرصه اقتصاد دانش بنیان شود.

 آیت‌الله سیدمحمدکاظم مدرسی یزدی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته بخش مرکزی یزد با اشاره به در پیش بودن ماه مبارک رمضان اظهار داشت: در روایتی از امام هشتم علی بن موسی الرضا(ع) در زمینه ورود به ماه رمضان  چند مورد سفارش شده است.

وی خاطرنشان کرد: آن حضرت سفارش کرده‌اند که سعی کن کارهایی را که برای تو سودآور باشد انجام بده و کارهایی را که بی هدف و بی‌سود است انجام نده،‌ یکی از کارهای پرسود در این ماه دعا و استغفار است که امام رضا(ع) تاکید کرده‌اند آن را زیاد انجام بدهید چرا که استغفار شتسشو دادن است.

امام جمعه بخش مرکزی یزد تصریح کرد: توجه به تلاوت قرآن،‌ عمل به وصیت، پرداخت وجوه شرعی و امانت‌های مردمی، سعی بر پاک کردن قلب از هر گونه کینه و موارد دیگر از جمله‌ سفارش‌های آن حضرت است.

مدرسی یزدی به 12 فروردین روز جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی نوع جدیدی از حکومتی است که در دنیای کنونی ما با حضور مردم آن هم متدینانه و با محوریت اسلام و اسلام شناسان واقعی شکل گرفته است.

وی ادامه داد: در این حکومت مردم اصل هستند و این اصالت باید حفظ شود؛‌ هر جا ما حضور مردمی داشتیم حلال مشکلات بود و مهمترین نکته این است که این حضور یک امر تکلیفی و واجب شرعی است.

نائب رئیس شورای مرکزی حوزه‌های علمیه یزد گفت:‌دولت هم وظیفه دارد این حضور مردمی را پاس داشته و بستر آن را فراهم کند چرا که بسیاری از بسترها ممکن است حضور مردمی را کمرنگ کند؛‌ مواردی از جمله بی‌اعتمادی‌ها، گرانی‌ها و کم‌کاری در دستگاه‌های اجرایی و امثال این مسائل حتما باید برطرف شود.

امام جمعه بخش مرکزی یزد با اشاره به شعار سال که از سوی مقام معظم رهبری مشخص شد عنوان کرد: تولید دانش‌بنیان و اشتغال آفرین شعار امسال است و اینکه یزد در تحقق این رویکرد مهم می‌تواند چه نقشی ایفا کند مسئله‌ای است که باید به آن توجه لازم را داشته باشیم.

مدرسی یزدی گفت: در یزد تحصیلات عالیه و ظرفیت‌های ارزشمند دانشگاهی زیادی وجود دارد و علاوه بر آن امتیاز برتر در تحصیلات هم دارد، با توجه به انگیزه ظرفیت موجود پارک‌های علم و فناوری، بسیج و سپاه، هیئت‌های اندیشه‌ورز، صاحبان سرمایه  و افراد توانمند استان و تمام دست‌اندکاران و صنعت‌گران استان باید مورد استفاده قرار گیرد و همگی در این زمینه با همدلی تلاش کنند و یزد را به عنوان استان پیشتاز و پیشرو در عرصه صنعت و دانش‌بنیان معرفی کنند.

رئیس حوزه‌ علمیه مدینه العلم الکاظمیه(ع) عنوان کرد: مراسم نوروز به خوبی برگزار شد گرچه حواشی داشت و عده‌ای از مردم و متدینین، روحانیون و فعالان دینی از وضعیت فرهنگی یزد جدا نگران و ناراحت بودند اما پیشنهاد می‌شود برای احیای بافت فرهنگی یزد چند هکتار از بافت قدیم را با همان روش سنتی رونق بخشیده و سبک زندگی متدینانه و سنتی مردم یزد را ترسیم کنند.