۲ راهکار مهم وزارت نیرو برای مدیریت منابع آب در سطح کشور/ با رعایت عدالت رضایت مردم را جلب خواهیم کرد

۲ راهکار مهم وزارت نیرو برای مدیریت منابع آب در سطح کشور/ با رعایت عدالت رضایت مردم را جلب خواهیم کرد


وزیر نیرو با اشاره به عدم سرعت کافی در اجرای پروژه‌های آبی کشور گفت: در سال ۱۴۰۱ پروژه‌های عمرانی به ویژه آب با سرعت بیشتری هدایت می‌شود.

 

 علی اکبر محرابیان در حاشیه بازدید از قنات تاریخی زارچ در گفت‌وگو با خبرنگاران استان یزد اظهار داشت: قنات یکی از سازه‌های بشر است که هزاران سال سابقه دارد و قنات زارچ یکی از مهندسی‌ترین و با ارزش‌ترین سازه‌های آبی است که تا امروز در دنیا شناخته شده است. 

وی با بیان اینکه ایرانیان قدیم به وسیله این سازه منابع لازم برای زندگی خودشان و نیازهایشان از آب را تأمین می‌کردند،‌ خاطرنشان کرد: یکی از طولانی‌ترین قنات‌های دنیا با طول بیش از 100 کیلومتر در منطقه کویر یزد به نام قنات زارچ قرار دارد. 

محرابیان افزود: امروز ما به دلیل عدم توجه به ارزش ذاتی آب در نقاط مختلف کشور به مشکلاتی دچار شدیم که اگر به برخی نکات دقت بیشتری صورت گیرد می‌توانیم مشکلات خود را تا حدود زیادی مدیریت کنیم. 

وی بیان کرد: اولین موضوع توجه به توزیع عادلانه آب در سطح کشور است که نیاز است به این مسئله به مقدار بیشتری توجه داشته باشیم و از منابع آب در اختیارمان بتوانیم با رعایت عدالت برای همه مردم، تأمین آب شرب، آب کشاورزی، آب لازم صنعت همچنین آب‌های لازم برای زنده نگه داشتن محیط زیست استفاده کنیم. 

محرابیان تصریح کرد: دومین موضوع که شاید بتواند ما را از عمده مشکلات نجات دهد مشارکت همه ذی‌نفعان در توزیع آب است، که می‌تواند کمک زیادی به ما در مدیریت منابع آب داشته باشد. 

وی خاطرنشان کرد: برنامه‌ای که توسط وزارت دنبال می‌شود این است که ضمن رعایت عدالت توجه به نظر ذی‌نفعان در توزیع آب را مدنظر قرار دهد تا بتوانیم با مدیریت‌هایی در سطح ملی و منطقه‌ای رضایت مردم را جلب کنیم. 

وزیر نیرو ادامه داد: از دیگر مشکلاتی که در طول سال‌های اخیر با آن برخورد داشتیم عدم سرعت کافی در اجرای پروژه‌های آبی کشور است که از این بابت ضرورت دارد با تجهیز منابع، به کارگیری امکانات و بسیج کارشناسان، مدیران و شرکت‌های پیمانکاری و مهندسین مشاوره پروژه‌های آبی را سرعت ببخشیم. 

محرابیان افزود: برنامه‌ای که برای سال 1401 مدنظر قرار دادیم این است که پروژه‌های عمرانی به ویژه آب را با سرعت بیشتری هدایت کنیم و در سال 1401 شاهد یک کارگاه گسترده عمرانی برای پروژه‌های آبی در سطح کشور باشیم.