۹۰ هزار زائر یزدی در پیاده‌روی اربعین حسینی امسال شرکت می‌کنند

۹۰ هزار زائر یزدی در پیاده‌روی اربعین حسینی امسال شرکت می‌کنند


استاندار یزد اربعین حسینی را جریان بزرگ فرهنگی و عقیدتی دانست و گفت: پیش بینی می‌شود امسال تعداد زائران یزدی که در اربعین به عتبات عالیات سفر می‌کنند به سقف ۹۰ هزار نفر برسد.

مهران فاطمی در نشست ستاد اربعین حسینی استان یزد ضمن قدردانی از گزارش‌های ارائه شده توسط کمیته‌های ذیل ستاد اظهار داشت: جریان اربعین حسینی یک جریان بزرگ فرهنگی و عقیدتی است و این جریان بزرگ باید هر ساله در کشور و به ویژه استان دارالعباده و دارالعلم یزد تقویت شود.

وی در ادامه با بیان اینکه در سال 1398 و پیش از شیوع کرونا قریب به 65 هزار نفر از مردم استان در قالب سفر اربعین، به کربلا سفر کردند عنوان کرد: با توجه به انجام واکسیناسیون عمومی پیش‌بینی می‌شود امسال تعداد زائران یزدی به سقف 90 هزار نفر برسد.

استاندار یزد با تأکید بر تسریع در برنامه‌ریزی‌ها و عملیات ساخت پروژه موکب اربعین حسینی استان یزد در مرز چذابه خاطرنشان کرد: در این راستا باید ظرف دو هفته آینده طرح پروژه نهایی، برنامه زمان‌بندی اجرای آن تهیه، پیمانکار آن مشخص و مسائل مربوط به تامین منابع مالی آن پیگیری شود.

فاطمی با بیان اینکه عملیات اجرای این پروژه باید در روز عید فطر آغاز شود افزود: برنامه‌ریزی‌های استان باید بر مبنای ساخت این پروژه ظرف یک سال باشد و مسائل آن با جدیت دنبال شود.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی استان جهت برپایی 54 موکب برای اربعین حسینی گفت: در این زمینه باید متناسب با حجم مسافرین و زائران تعداد موکب‌ها افزایش یابد لذا باید تمهیدات لازم برای افزایش تعداد موکب‌ها انجام و این موکب‌ها در حالت آماده باش قرار گیرند.

استاندار یزد در ادامه با بیان اینکه اربعین به یک زمان و مکان خاص تعلق ندارد و باید به دنبال  ترویج و اشاعه فرهنگی حسینی باشیم، خاطرنشان کرد: در این راستا کمیته فرهنگی ستاد اربعین حسینی استان باید اقدام به تهیه برنامه‌ها و بسته‌های متنوع فرهنگی و آموزشی در دو بخش زائران و مردمی که امکان انجام سفر برای آن‌ها وجود نداشته کند.

فاطمی همچنین با اشاره به گزارش ارائه شده توسط کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه ستاد تصریح کرد: اقلام مورد نیاز زائران باید به صورت دقیق احصاء و پیش‌بینی‌های لازم صورت بگیرد تا بهترین پشتیبانی‌ها و خدمات به زائران امام حسین(ع) انجام شود.

وی در ادامه با اشاره به موضوعات مطرح شده در مورد حمل و نقل زائران اربعین خاطرنشان کرد: در این زمینه ضروری است پیش‌بینی‌های لازم جهت اعزام زائران با ارزان‌ترین قیمت انجام شود.

استاندار یزد خطاب به فرمانداران استان گفت: مسائل مربوط به سفر اربعین حسینی باید در اولویت قرار گرفته و جلسات ستاد اربعین حسینی شهرستان‌ها به صورت منظم و دقیق برگزار و کمیته‌های ذیل آن فعال شود.

فاطمی در پایان با بیان اینکه جریان اربعین حسینی جریانی مردمی بوده و حضور و نقش‌آفرینی اقشار مختلف مردمی در آن بسیار مهم است تصریح کرد: نقش ستاد اربعین حسینی هدایت‌گری، حمایت، تسهیل‌گری و نظارت است و حضور ستاد نباید جریان زلال مردمی را تضعیف کند لذا اصل جریان باید به مردم سپرده شود.