بازگشت به صفحه کامل

عدم احیای مسیر رودخانه یزد تمام شهر را با تهدید سیل روبه‌رو می‌کند

عدم احیای مسیر رودخانه یزد تمام شهر را با تهدید سیل روبه‌رو می‌کند


شهردار شهر میراث جهانی یزد با اشاره به اینکه رودخانه شهر یزد با مشکل جدی روبرو است گفت: عدم احیای مسیر رودخانه یزد تمام شهر را با تهدید سیل روبرو می کند.

ابوالقاسم محی‌الدینی امشب در نشست ستاد مدیریت بحران استان یزد که با حضور وزیر کشور برگزار شد،‌ اظهار داشت: شهر یزد یک شهر کاملا تخت است و مثل خیلی از شهرهای کشور شیب ندارد که هنگام بارندگی به رودخانه‌ای ختم شود.‌

وی افزود:‌ رودخانه‌ای در قدیم در مرکز شهر وجود داشت که الان از آن چیزی باقی نمانده و تنها بخشی از بخش میانی آن باقی مانده و نقش منبع ذخیره آب را دارد.

شهردار شهر میراث جهانی یزد گفت: حتی اگر هیچ سیل‌بندی در شهر یزد وجود نداشته باشد،‌ به دلیل واگذاری‌هایی که در دوران مختلف انجام شده،‌ مسیر رودخانه تصرف شده است.

محی‌الدینی افزود: طبق اعلام هواشناسی دوره‌های چنین بحران‌هایی تغییر کرده و زمان آن نزدیک‌تر شده به همین دلیل باید فکر جدی برای مدیریت بحران داشته باشیم.

وی گفت: بلافاصله پس از مشاهده گل‌آلود بودن آب جاری شده از غیر طبیعی بودن آن مطلع شدیم و به محل وارد شدن سیل مراجعه و به سرعت اقدام به بستن آن کردیم.

شهردار شهر میراث جهانی یزد خاطرنشان کرد: اگر ما 10 سیل‌بند هم ایجاد کنیم بالاخره یک جایی سرریز می‌شود و لازم است که مسیر عبور آب که همان رودخانه یزد است احیا شود.

محی‌الدینی عنوان کرد: یکی از مشکلاتی که در چند بارندگی اخیر با آن مواجه شدیم این است که فاضلاب‌ها به منازل وارد می‌شود و حتی نقاطی که آبگرفتگی معضلی ایجاد نکرد با مشکل جدی در حوزه فاضلاب روبرو می‌شدیم.

وی خاطرنشان کرد: از مشکلات در حوزه بارندگی‌ها قنوات است که یا با تخریب روبرو شده و یا حتی جلوی این قنوات ساخت و ساز صورت گرفته و در بارندگی اخیر آب به این قنوات وارد می‌شد و سبب فرورفتن و باز شدن میله‌های قنات در سطح شهر شد.